16. yüzyılda Göynük ve Yenice-i Taraklı kazaları
- Tez No: 36551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
XVI. yy'da Hüdavendigar Sancağı içersinde yeralan Göynük ve Yenice-i Taraklı kazaları Osmanlıların ilk fethettiği yerler arasındadır. Osmanlı gaza politikasına güzel bir örnek oluşturan Göynük ve Yenice-i Taraklı, fetihten sonra kısa sürede Türkleşmiş ve İslamlaşmıştır. ? Her İM kazanın da ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayanıyordu. Bunun yamsıra küçük el sanatları ve ticaret de ekonomiye renk katıyor; eski Bağdat yolunun bölgeden geçmesi ticari yaşamı canlandırıyordu. Bu amaçla yörede han ve kervansaraylar yapılmıştır. Hatta bunların bir kısmı vakıf kanalıyla kurulmuştur. Bölge vakıf yönünden zengin bir görünüme sahipti Fetihten hemen sonra oluşturulmaya başlanan vakıflar bir yandan boş ve tenha yerlerin iskanına öncülük ediyor, bir yandan da bölgenin İslamlaşmasına hizmet ediyordu. Ayrıca beledi ve sosyal hizmetler de vakıflar aracılığıyla verilmiş oluyordu. Göynük ve Yenice-i Taraklı kazalarında toprakların büyük bîr kısmı miri arazi statüsündeydi. Miri arazi dışında kalan yerler vakıf ve mülk arazilerdi Zaim ve sipahi tımarı olarak işletilen miri araziden elde edilen gelir, vakıf ve mülk araziden elde edilen gelire oranla oldukça fazlaydı. XVI. yy'da Göynük ve Yenice-i Taraklı kazaları yetiştirilen ürünlerin çeşitliliği, dokumacılık, tahta kaşık ve tarak imalatı, torba ve deri eyer işçiliği ve Bağdat yolu üzerinde bulunmasının ticari avantajlarından yararlanmasıyla refah düzeyi ileri bir tablo çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Göynük and Yenice-i Taraklı districts, which were in Hüdavendigar, Sancağı, in XVI th century some of the places conquredby ottomans. After conquest, at a short time, Göynük and Yenice-i Taraklı which were some samples for ottomans' holy war policy, had been turkish and Moslem. Both of these districts' economies also based on agriculture. However, hand-arts and trade contributed to economic; because of passing the old Bağdat Road through these regions, the commercial incomes were increased. For this aim, some of khans and caravanseraies were founded in these sections. And some parts of them were founded by the foundation. The region had a rich view for foundations which were founded soon after conquest, were in the vanquard of the settling of unoccupied and deserted regions and also served to make these regions Moslem. In addition, municipality and social serves were done by the foundations. In Göynük and Yenice-i Tor oklu districts, the large amount of the lands were in the status of public land The other lands were the land of the foundations and the properties. The income which was gained by public land, worked for the grooming of (Zaim) and cavalry soldier (Sipahi), was greater than the land of the foundation and the property was done. In XVI ' th century the variations of the products which were obtained in Göynük and Yenice-i Taraklı like-textile endustry, the productions of wood spoon and comb, the workmanship of bag and leather saddle and pwfittimg by being on the Bağdat Road had these districts prosperity.