Görsel iletişimde piktogram ve sembollerin insan üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 36552
  2. Yazar: MÜRVET BAŞER (BEİS)
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET TURGAY EREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET İnsanoğlu varoluşundan beri çevresinde bulunan kaynakları kendi yararlan doğrultusunda kullanmayı amaçlamıştır, ilkçağ insanları bile mağara duvarlarına yaptıkları değişik amaçlı resullerle varlıklarını göstermeye çalışmış ve o dönemde onlar için en kolay iletişim şekli olan görsel iletişimin ilk örneklerini vermeye başlamışlardır. İnsanoğlu o dönemden günümüze kadar yüzyıllar geçmesine ve konuşmayı öğrenmesine rağmen bu sembol ve işaretlerle arasındaki bağlantıyı kesmeyerek değişik iletişim sistemleri geliştirmiştir. Bu çalışmamızda görsel iletişimin temelini oluşturan piktogram ve semboller ile bunların insan yaşamına etkileri üzerinde durulmuştur. İnsanlar, günümüzde hızla gelişen teknolojik sistemlere ayak uydurmak ve hem kendi aralarında daha hızlı iletişimi sağlamak, hem de evrensel bir iletişim şekli geliştirmek için sembol ve piktogramlar gibi görsel işaretlerden oluşan iletişim sistemleri geliştirmişlerdir. Çalışmamızda bu görsel işaretlerin oluşum şekilleri, içerdikleri anlamlar incelenerek insanların nasıl ve ne şekilde etkilendikleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Man has always aimed to make use of the available sources at their surrouding since time begun. Even they gave early ways of visual communication by making pictures different in meaning on the walls of the coves, trying to show their existance, as the simplest way of communication in the first centruy. Up today man has not given up using the relation between the symbols and the signs, besides developed new ways of communication systems. In this study, pictograms and symbols, as basis of visual communication, and their on man's life was investigated. Man both to adapt himself to the fest developing technology and to develop a fast and universal systems of communication among themselves, developed communication systems consists of visual signals like pictograms and symbols. In this study it was aimed to findout how visual signals were developed and how people was effected by them.