Türkiye'de tüketicinin korunması (Sorunlar ve çözüm önerileri)
- Tez No: 36550
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Dünyadaki bütün insanların ortak kimliği, tüketici olmaları ve çeşitli tüketim malları kullanmalarıdır. Üretilen mal ve hizmetleri, belirli ihtiyaçlarını gidermek üzere kullanan, bu mal ve hizmetlerden belirli amaca yönelik olarak istifade eden özel ve tüzel kişilere tüketici denilmektedir. Ekonomik faaliyetlerin en önemli amaçlarından biri, sınırlı kaynaklarını rasyonel bir şekilde kullanılması yolu ile tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak mal ve hizmetlerin üretilmesidir. İktisadi ve sosyal alanlardaki genişleme ve gelişmeler ile serbest piyasa ekonomisinin değişen şartları karşısında tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamasında beliren sorunları yalnız başlarına çözemeyecekleri anlaşılmıştır. Bunun sonucunda tüketici menfaatlerini korumak amacıyla çareler aranmasının zorunlu olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Tüketicinin korunması ile ilgili temel prensip ve amaçlar genelde kamu düzeni ve sağlık kurallarına uygunluk, özelde ise tüketicilerin menfaatleridir. Bu temel prensip ve amaçlara ulaşmak için, üretilen mal ve hizmetlerin fiyat, kalite, standart, doğru ölçü ve tartı, ilan ve reklamlar, kullanma süresi ve ambalajlama gibi çok çeşitli yönlerden denetlenmesi gerekmektedir. Tüketicinin korunması konusunda ülke düzeyinde sağlanabilecek bir düzen, geniş çerçevede, milli ekonomide kaynak israfını önleyecektir.Maliyetlerin düşürülmesi, tüketiciler ile satıcılar arasında geniş kapsamlı bir ahengi gerçekleştirir. Standardizasyon ile kalite şuurunun öncelikle ülke içinde yaygınlaştırılması ile dış pazarlara yüksek kaliteli ve standartta uygun mal sevk edilecektir. Bunun rekabet gücünü arttırıcı rolü de gözden uzak tutulmamalıdır. Önemi ve evrensel niteliği, üretimin çoğalması ve talebin sürekliliği ile ön plana çıkan tüketicinin korunmasına yönelik düşünce ve düzenlemeler, ülkemizde sanıldığı kadar yeni değildir. Nitekim mevcut mevzuatımızda tüketicilerin dolaylı veya dolaysız korunması ile ilgili olarak bugüne kadar çıkarılmış çok sayıda kuruluşa yetki ve sorumluluk veren birçok kanun, tüzük, kararname, yönetmelik ve tebliğ bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The common idendity of all the people in the world is that they are being consumer and using different kinds of consumption products. The are who was the producet-property and services for his needs and the one who benefit from these properties and services is called as consumer. One of the most important aim of economic activities is to produce products and services which will coer consumers needs by using the limited resources rationally. It has been understood that the consumers' needs can't be covered by the developments and improvements in economic and social areas and the changing conditions of free-market economy. As a result of this it has been imperative to look for remedies to keep the consumer's advantage. The basic principles and aims related with keeping consumer are the public-order and elligibility to the common health rules in general consumer's advantage in private. To reach these basic principles and aims the produced-products and services should be checked in many ways such as price, quality, standart, right balance and measurement, anouncements and advertising, using-duration and packing. An order which will be provided throughout the country about keeping the consumer will prevents resource was to, broadly in national economy decreasing of costs create a harmony between sellers and consumers. By spreading standardization and quality in the country atfirst, it will be conveyed high-quality and standarded products to extern- markets. Its competition-increasing role shouldn't be forgotten. The thoughts and regulations directed to keep consumer aren't as new as it is thought. As a matter of fact there are many laws, rules and regulations decisions, instructions and announcements which give a number of outhority and responsibility to many establishment related with keeping consumers directly or indirectly.