Sınav görevli atama problemine bir çözüm önerisi: Anadolu Üniversitesi uygulaması
Staff assignment problem and solution approach
  1. Tez No: 365539
  2. Yazar: DİLEK KÜÇÜK MATCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Anadolu Üniversitesi bünyesinde yapılan Açıköğretim sınavları yılda dört kez büyük bir organizasyon dâhilinde gerçekleştirilmektedir. Bu organizasyonun bir parçası da, sınavda görevlendirilmek üzere görevlileri uygun merkezlere atama işlemidir. Gerek atanacak görevli ve merkez sayılarının fazla olması, gerekse atama işlemlerinin el ile yapılmasının işlem süresini uzatmasından dolayı, bu prosedürü otomatik olarak gerçekleştirecek bir program ihtiyacı doğmuştur. Problemin çözümü amacıyla literatür taraması yapılmış ve genel olarak, m sayıda personelin n sayıda işe en küçük maliyetle atanmasını amaçlayan atama problemleri örnek alınarak bir matematiksel model kurulmuştur. Bu model ile en iyi çözüm elde edildikten sonra, otomasyonun geliştirilmesi amacıyla bir algoritma oluşturulmuş ve bu algoritmaya uygun bir otomasyon C# dilinde yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The exams of the open education faculty are conducted four times a year with a great organization. As a part of this organization, academic staffs are being assigned to the tasks which are the part of the exams. Due to the assignment process is too hard to do by hand and it takes a lot of time, the assignment software was needed to automate the procedure. In order to solve the problem, literature survey was made. The assignment problems that aims to find the minimum cost of assignment of n jobs to m workers are taken as example to establish a mathematical model. After the optimal solution obtained with the model, an algorithm which implements the model is developed and an automation that suitable to the algorithm is written in C#.