Gözetmen atama problemine yönelik karşılaştırmalı bir matematiksel optimizasyon ve genetik algoritma yaklaşımı: Bir üniversite uygulaması
A comperative approach to proctor assignment problem with mathematical optimization and genetic algorithm: A university application
- Tez No: 505686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışmada bir vakıf üniversitesinin sınav döneminde sınav yerlerinde görevli gözetmenlerin belirlenmesi, dolayısıyla her bir gözetmen için kendisine ait bir sınav çizelgesi oluşturma problemi çözülmüştür. NP zor sınıfına giren çizelgeleme problemleri, yüksek sayıda değişkene sahip olduğunda kesin sonuç veren algoritmalar/yazılımlar aracılığı ile çözülememektedir. Bu yüzden çalışmada genetik algoritma kullanılmıştır ve gözetmenlik görevi yapacak öğretim üyeleri arasında adil bir paylaşım sağlanması için öğretim üyelerine yüklenen gözetmenlik sayılarının ve sürelerinin belirlenen gözetmenlik sayılarından ve sürelerinden sapmalarının en küçük olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assign proctors to exams in an exam period, thus creating timetables for each proctors of a foundation university. It is very difficult to obtain exact solutions for NP hard problems, such as timetabling problems, when the problem has too many variables. Hence, genetic algorithm is used in this study. The deviations from determined number of exams and duration of exams for each proctor are aimed to be minimized.