İnşaat sektöründe iş kazalarının medyadaki yansımaları ve analizi
Reflections on the media of work accidents in construction sector and its analysis
- Tez No: 365542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Medya her türlü bilgiyi kişilere ve topluma görsel ve yazılı araçlar ile aktarır. Mizah, medyanın bilgi aktarırken kullandığı bir sanat türüdür. Bu çalışmada, Türk karikatür dünyasının iş kazalarına yaklaşımı değerlendirilmiştir. Mizahın, toplum hareketlerine yön vermesi açısından, iş sağlığı ve güvenliği konusu üzerinde etkileri araştırılmıştır. Ayrıca Türkiye'de yaşanan iş kazaları ve kazalara ilişkin karikatür örnekleri incelenmiştir. Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği hakkında tanımlamalara, istatistiklere ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Araştırmada, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan karikatüristlerle yarı yapılandırılmış anketler ve görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 19.0 programı vasıtasıyla değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, medyanın toplumu iş kazaları konusunda bilgilendirmede ve konu ile ilgili algı oluşturulmasında çok etkili olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca, karikatüristlerin iş kazaları ile ilgili çizimlerini daha çok medya yoluyla duydukları iş kazası haberlerinden sonra yaptıkları tespit edilmiştir. Mizahın toplumsal olaylara yön vermesi bakımından etkisi olduğu ve bu etkinin iş sağlığı ve güvenliği alanında da kullanılabileceği öngörülmüştür. Çalışmaya katılan karikatüristlerinçoğunluğu iş kazalarına karşı duyarlı olduklarını ve bu duyarlılıklarını çizimlerinde ortaya koymaya çalıştıklarını belirtmiştir. Karikatürlerin iş kazalarına karşı toplum bilinçlenmesinde ve dolayısıyla iş kazası sayılarının azaltılmasında yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Media delivers information to people and society by visual and written tools. Humour is an art form used by media to deliver information. In this study, approach of Turkish cartoon world to work accidents has been evaluated. Moreover, the effects of humor on society about health and safety have been investigated. Furthermore, the accidents which happened in Turkey and cartoons about these accidents have been examined. In this thesis, some definitions, statistics and assessments about work health and safety are given. In the study, semi-structured surveys have been administered with Turkish cartoonists and interviews. The results of the surveys have been analyzed via SPSS 19.0 package program and presented in the study. As a result, it is predicted that media is very attractive to deliver information and create an awarness on society about work accidents. Results of the analyses of surveys show that, cartoonists mostly draw their cartoons after seeing news about work accidents on the media. It is also believed that humour can be useful to create an awareness on people about health and safety issues. The majority of the cartoonists, who participated in the study, acknowledged that they are sensible and feel responsible on safety issues and they tried to show these feelings on their works. Based on results of the study it is predicted that humour and cartoons can positively effect work accidents.