Elektrokimyasal yöntemle nanoyapili sno2 filmlerinin elde edilmesi ve karakterizasyonu
Deposition and characterization of nanostructural sno2 films by electrochemical deposition method
  1. Tez No: 365546
  2. Yazar: TUĞBA İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, nanoyapılı SnO2 filmleri elektrokimyasal depolama yöntemi ile farklı depolama parametrelerinde (uygulama voltajı ve depolama süresi) p-tipi silisyum alttaşlar üzerine elde edilmiştir. SnO2 filmlerinin elde edilmesinde uygulama voltajı olarak -0,9 V, -1 V, -1,1 V, -1,2 V ve -1,3 V; kaplama süresi için ise 15 dk, 30 dk, 60 dk ve 120 dk kullanılmıştır. SnO2 filmleri 70 oC' de elde edilmiştir. Elde edilen filmlerin yapısal karakterizasyonu X-ışınları kırınım desenlerinden (XRD), morfolojik karakterizasyonu Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntülerinden, elektriksel karakterizasyonu ise oda sıcaklığındaki direnç ölçümlerinden yararlanılarak yapılmıştır. Elde edilen filmlerin XRD desenlerinden tetragonal rutil polikristal yapıya sahip olduğu ve en şiddetli pikin (211) düzlemine ait olduğu görülmüştür. En iyi kristallenme -1,1 V ve -1,3 V uygulama voltajı ile 120 dk depolama süresinde elde edilen filmlerde görülmüştür. Filmlerin yüzey dirençlerini belirlemek için Van der Pauw yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the nanostructured SnO2 films were prepared by electrodeposition method at different deposition parameters (application voltage and deposition time) on p type Si substrates. During the preparation process of SnO2 films, as the aplication voltage, -0,9 V, -1 V, -1,1V, -1,2 V and -1,3 V were used, and 15 min, 30 min, 60 min and 120 min were selected for the deposition time. SnO2 films were deposited at 70 oC. Structural, morphological and electrical characterization of films were investigated by X-ray diffraction patterns (XRD), Scanning Electron Microscope images (SEM) and resistance measurements at room temparature. XRD patterns show that the films have the tetragonal rutile type polycrystalline structure and the strongest diffraction peak belongs to (211) orientation. The best crystallization was observed at -1,1 V and -1,3 V application voltage and 120 min deposition time. Van der Pauw method was used to determine the sheet resistances of the films.