Nanoyapılı SNO2 filmlerinin sol jel spin kaplama metodu ile elde edilmesi ve karakterizasyonu
Deposition and characterization of nanostructured SNO2 films by sol gel spin coating method
  1. Tez No: 365545
  2. Yazar: TUĞBA KAYAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ILICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, borofloat alttaşlar üzerine sol jel spin kaplama metodu kullanılarak katkısız ve F katkılı SnO2 filmleri elde edilmiştir. Filmlerin yapısal özellikleri X-ışınları kırınım (XRD) cihazıyla, yüzeysel özellikleri alan etkili taramalı elektron mikroskobuyla (FESEM) ve optik özellikleri ultraviyole görünür bölge (UV-VIS) spektrofotometre ile araştırılmıştır. Katkısız ve F katkılı SnO2 filmlerinin XRD desenlerinden filmlerin polikristal yapıya sahip oldukları, tetragonal rutil yapıda kristallendikleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca filmlerin tanecik boyutu, örgü parametreleri ve yapılanma katsayısı gibi yapısal parametreleri de hesaplanmıştır. Bütün filmlerin (110) tercihli yönelimine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca diğer yönelimlerin düşük şiddette ve (101), (200) ve (211) düzlemlerinde olduğu gözlemlenmiştir. FESEM görüntülerinden, filmlerin nanoyapılı parçacıklara sahip olduğu ve parçacık boyutunun flor katkısıyla azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca tüm filmlerin homojen bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Filmlerin optik bant aralıkları optik soğurma spektrumu yardımıyla belirlenmiştir. Buna göre; katkısız filmler için optik bant aralığı 3,48-4,23 eV arasında, F katkılı SnO2 filmleri için ise 3,69-4,16 eV arasında bulunmuştur. Filmlerin kırılma indisi, sönüm katsayısı ve dielektrik sabitleri gibi optik sabitleri de hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, undoped and F doped SnO2 films were deposited on borofloat substrates by sol gel method using spin coating technique.The structural, morphological and optical properties of these films were investigated by X-ray diffraction (XRD) analyzer, field emission scanning electron microscope (FESEM) and UV-VIS spectrophotometer, respectively. From the XRD spectra of the undopped and F doped SnO2 films were found to have a tetragonal rutile structure with a polycrystalline nature. Structural parameters (grain size, lattice parameters, texture coefficients) have been calculated. All of the films show the preferred orientation along the plane(110). Other orientations (101), (200) and (211) are also observed,but with lower intensities. It was seen that the SnO2 films have nanostructured particles and have decrased the particle sizes with the incorporation of fluorine from the FESEM images. Also, it was observed that the films have homogene. The optical band gaps of the films were determined by using theanalysis of optical absorption spectra. The optical band gaps of the undoped and F doped SnO2films were found to be 3.48-4.23 eV and 3.69-4.16 eV, respectively. Also, the optical constants of the films (refractive index, extinction coefficient and dielectric constants) were calculated.