Siparişe dayalı ve CONWIP temelli darboğaz içeren üretim akış kontrol sistemi
Bottleneck based CONWIP production flow control system in make-to-order manufacturing
- Tez No: 365566
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ERGİNEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde, siparişe dayalı ve darboğaz içeren üretim sistemleri için üretim akış kontrol sistemlerinin analizi yapılmaktadır. İlk olarak, MRP, JIT, kanban, POLCA ve CONWIP üretim kontrol sistemleri incelenmiş ve farklılıkları belirtilmiştir. CONWIP sistemi, kolay uygulanabilirliği ve diğer sistemlerden üstünlüklerinden dolayı siparişe dayalı ve darboğaz içeren KOBİ'ler için uygun bir sistem olarak gösterilmiştir. İkinci olarak, CONWIP sistemi için, erken bitirme, geç bitirme ve fazla mesai üretim maliyetleri ve CONWIP sisteminin gereksinimlerinden olan üretim dengelemeyi dikkate alarak ve darboğaz tezgah üzerinden üretim sırasını ve parti büyüklüklerini belirleyen bir B-CONWIP matematiksel modeli oluşturulmuştur. Üçüncü olarak, B-CONWIP matematiksel modeli, hipotetik olarak oluşturulan farklı test problemleri üzerinden GAMS paket programında bulunan CPLEX ile çözülmüş ve analizleri yapılmıştır. Dördüncü olarak, B-CONWIP sisteminin bir KOBİ firmasında uygulama adımları anlatılmıştır. Son olarak, KOBİ firmasından alınan verilerle B-CONWIP matematiksel modeli çözülmüş ve sonuçlar KOBİ tarafından uygulanan üretim programıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production flow control systems which have make-to-order and include bottleneck manufacturing environments are analyzed. First of all, MRP, JIT, kanban, POLCA and CONWIP, which are production control systems, are studied and their differences are stated. Because of easy applicable and has advantages over the others, CONWIP is shown as appropriate system for small and medium-sized enterprises which has make-to-order and include bottleneck manufacturing environments. Secondly, a mathematical model is developed for B-CONWIP system which is determined production scheduling and lot sizes using bottleneck machine's data and its objective function has earliness, lateness and overwork as manufacturing cost and unbalanced workload cost as the requirements of CONWIP. Thirdly, the mathematical model is solved with hypothetical data by CPLEX which is module of GAMS and analyzed. Fourthly, B-CONWIP system's implementation steps for small and medium-sized enterprise is described. Finally, the mathematical model is solved with small and medium-sized enterprise's data and results are compared with actual production scheduling which is applied.