Internet voting based on homomorphic encryption
Homomorfik şifrelemeye dayanan internet seçimi
  1. Tez No: 365571
  2. Yazar: HAKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. MUHİDDİN UĞUZ, DR. MEHMET SABIR KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bazı ülkeler seçimler için klasik yöntemleri kullanırlar. Bu tip seçim sistemlerinde, insanlar belirli bir yerde bulunmaya zorlanırlar ve oylarını limitli zaman aralığında kullanmalıdırlar. Ekonomik gelişmeye paralel olarak, insanların zamanlarına verdikleri öncelik artmıştır ve bu tip kısıtlamalar oyunu kullanan insan sayısını azaltır. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmak için seçimlere internet seçim sistemleri (i-seçim) gibi kullanılabilir otomatize sistemleri eklememiz gerekir. Ancak, internet seçim sistemlerinin kurulması bilgi teknolojileri ve kriptoloji alanları gibi çok farklı bilimlerde geniş bilgi gerektirir. Elektronik seçim sistemleri genel olarak o kadar hassastır ki dizayn edilen sistemde herhangi bir sorun olması durumunda, toplumun kafasında bir soru işareti doğar ve bu seçim sistemlerinin kullanım oranını düşürür. Bu tezde, birçok kriptoloji protokolü ve internet seçim sistemleri incelenmiştir. Norveç ve Estonya internet seçim sistemlerini birkaç yıldır başarıyla kullanan ülkelerdir. Biz onların çözümlerini ve Norveç sisteminin değiştirilmiş versiyonunu inceledik.
Özet (Çeviri)
Some of the countries use classical methods for elections. In such voting systems, people are forced to be in a predefined place and have to cast their votes in a limited time interval. Parallel to economic growth, priority of time on people's life increased and such kind of limitations decreases the number of people who cast their vote. In order to make people's lives easier, we need to add usable automated systems to elections such as Internet Voting (i-voting) systems. However, constructing an i-voting system needs comprehensive knowledge of various sciences like information technology and cryptography. Electronic voting is in general very sensitive in the sense that if any problem occurs in the designed system, then the society will have a question mark in their mind and this will diminish the percentage of people who use voting systems. In this thesis, many cryptographic protocols and i-voting systems are studied. Norway and Estonia are the countries who use i-voting solutions successfully for some years. We focused on their solutions and studied on a modified version of the Norwegian system.