Diffusion of sustainable production approach into turkish manufacturing industry: pilot applications and sectoral assessments
Sürdürülebilir üretim yaklaşımının türkiye imalat sanayiine entegrasyonu: pilot uygulamalar ve sektörel değerlendirmeler
- Tez No: 365586
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL NİYAZİ DEMİRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sürdürülebilir üretim yaklaşımının Türkiye imalat sanayiine entegrasyonuna katkıda bulunmak için (i) çeşitli sürdürülebilir üretim önlemlerinin farklı endüstriyel sektörlerde uygulanmasının araştırılması ve (ii) seçilen bir sektörde sektörel değerlendirme çalışmasının gerçekleştirilmesidir. Çevresel performans değerlendirmeleri sonucunda altı farklı sektörde faaliyet gösteren altı firmanın yüksek etkili prosesleri/hatları nedeniyle yarattıkları çevresel etkilerini ve üretim maliyetlerini düşürmeye yönelik olarak hedefler belirlenmiştir. Bu hedeflere ulaşabilmek amacıyla 77 uygulama seçeneği belirlenmiş ve bu seçeneklerden 19 tanesi firmalarda uygulamaya konmuştur. Uygulamalar neticesinde firmalarda yüksek miktarlarda su tasarrufu (849.668 m3/yıl) gerçekleşmiştir. Suya ek olarak 3.607 MWh toplam enerji tasarrufu sağlanmıştır. Enerji tasarrufu kaynaklı olarak ise CO2 emisyonları 904,1 ton/yıl gibi önemli oranda düşürülmüştür. Proses ve teknoloji değişiklikleri sayesinde 278,4 ton/yıl mertebelerinde kimyasal tasarrufu (NaCl, CdO, NaCN vd.) sağlanmıştır. Bu sayede firmaların atıksularının kirlilik yükleri ciddi şekilde azaltılmıştır. Türkiye tekstil endüstrisinin sektörel değerlendirmesi kapsamında yürütülen anket destekli araştırmada üç aşamalı bir analiz (mikro, mezo and makro) gerçekleştirilerek (i) tekstil üretici firmalarının kapasite ve farkındalıkları, (ii) perakendeci firmaların standartları ve taleplerinin yanı sıra (iii) mevcut kurumsal çerçeve, stratejiler, destekler ve teşvikler değerlendirilmiştir. Anket destekli araştırma 76 tekstil üreticisi firma, 10 perakendeci firma (uluslararası markalar vd.) ve 17 kurumu kapsamaktadır. Analizler sonucunda temiz üretimin Türkiye tekstil sektörüne entegrasyonu için öneriler getirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları göstermektedir ki geniş ölçekte yaygınlaştığı taktirde önerilen sürdürülebilir üretim önlemleri/yaklaşımları yüksek yatırım maliyetlerine ihtiyaç duymaksızın Türkiye imalat sanayiinde önemli değişikliliklere olanak tanıyacaktır. Bu çalışma ile geliştirilen/takip edilen yöntemlerin sürdürülebilir üretim yaklaşımının Türkiye imalat sanayiinde geniş çerçevede kabul görmesi için önümüzdeki dönemde gündeme gelecek uygulamalara ve politikalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was (i) to investigate the applicability of various sustainable production measures in different industrial sectors and (ii) to conduct a sectoral assessment study for a selected sector in order to contribute to the diffusion of sustainable production approach into Turkish manufacturing industry. As a result of the environmental performance evaluations, objectives were set for six companies from six different sectors in order to decrease the negative environmental impacts and production costs associated with the high impact processes/practices. To achieve these objectives, 77 options were developed and 19 options were selected/implemented in the companies. In the companies, significant water saving (849,668 m3/year) was achieved. In addition to water, 3,607 MWh of total energy was saved. Due to energy saving, CO2 emissions of companies were reduced considerably by 904.1 tons/year. Chemical saving (e.g. NaCl, CdO, NaCN) of 278.4 tons/year was achieved by process and technology changes. By this way pollutant load in generated wastewaters were decreased substantially. Within the scope of the sectoral assessment of Turkish textile industry, a three scale analysis (micro, meso and macro) was conducted by means of survey studies taking into account (i) the textile producer firms' capacities and awareness, (ii) standards and demands of retailer companies as well as (iii) the existing institutional framework, strategies, supports and incentives. Survey study covered 76 textile producer firms, 10 retailer companies (e.g. multinational corporations) and 17 institutions. As a result of the analysis, recommendations were developed for the diffusion of sustainable production into Turkish textile industry. The results of the study show that the wide-spread uptake of proposed sustainable production measures would generate a tremendous change in the Turkish manufacturing industry even without heavy investments for technology changes. It is expected that the methodologies developed/followed throughout this study will shed light on future sustainable production applications and policies for