Suggestion of a new model for newtonian thermal analysis of solidification
Katılaşmanın newtonsal ısı analizi için yeni bir model önerisi
- Tez No: 365588
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AYŞE KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Metal dökümlerinde Newton termal analizi (NTA), metalin katılaşma kinetiklerini anlamak adına, çok sık kullanılan bir araçtır. Özellikle Newton soğuma yasası olmak üzere, ısı denklemlerini kullanarak soğuma eğrisi analizine dayanır. Katılaşma ısısının ve katı kesrin hesaplanması NTA nin en öncelikli hedeflerinden biridir. Bunu yapmak için, literatürde çeşitli matematiksel modeller önerilmiştir. Fakat bu modellerin güvenilirliği hala tartışılmaktadır Bu çalışmada, çeşitli modellerden hesaplanan saf metallerin katılaşma ısıları literatürdeki değerleriyle kıyaslandı. Bu modeller, 4 tip metalin (alüminyum, kurşun, kalay, çinko) katılaşma ısıları için tutarsız sonuçlar üreten Newton taban eğrisi (NTE), dinamik taban eğrisi (DTE) ve logaritmik bağıl sıcaklık taban eğrisi (LBSTE) dir. NTA nin en önemli kısıtlamaları kabın ısı kapasitesinin etkisi ve veri analizi sürecindeki varyasyonlar olarak tespit edildi. Kabın termal kapasitesini hesaba katabilmek için, ikili kapasitif sistem taban eğrisi (İKSTE) adı verilen yeni bir model geliştirildi. Bu model radiyatif katkıları ve diğer sıcaklığa bağlı etkileri de Taylor açılımı yaklaşımı kullanarak dâhil etti. Bu modelin çeşitli deneylere uygulanması sonrasında, İKSTE nin literatürdeki diğer modeller arasında en güvenilir model olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Newtonian thermal analysis (NTA) of solidification is a widely used tool to understand the solidification kinetics of metals. It depends on cooling curve analysis by using heat equations especially Newton's law of cooling. Calculation of the latent heat of solidification and solid fraction evolution are one of the primary goals of NTA. Several mathematical models have been proposed in the literature in order to do that. However, there are many discussions on the reliability of these models. In this study, latent heats of pure metals, which are calculated from several models, were compared with their literal values. These methods from the literature include Newtonian baseline (NBL), dynamic baseline (DBL), and logarithmic relative temperature baseline (LRTBL), which produced unreliable results for the latent heat values of four types of pure metals (aluminum, lead, tin, and zinc). The most significant restrictions of NTA were determined as the effect of mold's thermal capacity and variations in the data analysis process. A new model, which was named“two-capacitive system baseline (TCSBL)”, was developed in order to take thermal capacity of the mold into account. This model also includes the radiative contributions and other temperature dependent effects by considering Taylor expansion approach. At the end of the application of the model to several experiments, it was seen that TCSBL is the most reliable model among other models in the literature.