Teachers' knowledge of content and students about the function concept and its interrelation with student learning outcomes in vocational high schools
Meslek liselerindeki matematik öğretmenlerinin fonksiyon kavramına dair alan ve öğrenci bilgisi ile bunun öğrenci çıktılarıyla ilişkisi
- Tez No: 365589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ, DOÇ. DR. BELGİN KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı meslek liselerindeki matematik öğretmenlerinin ortaöğretim matematik müfredatının en zorlayıcı kavramlarından biri olan fonksiyon kavramına ilişkin alan ve öğrenci bilgisini belirlemek ve öğretmenlerin bu konudaki alan ve öğrenci bilgisi ile öğrencilerinin öğrenme çıktıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın ilk amacını gerçekleştirmek için 42 öğretmene, öğretmenlerinin fonksiyon kavramı konusundaki alan ve öğrenci bilgisi belirleyen bir anket uygulanmıştır. Çalışmanın diğer amacı için iki durum çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın bulguları birçok öğretmenin fonksiyonu bir eşleme olarak algıladığını ve fonksiyonun tek değerlilik (univalence) özelliğinin farkında olduğunu göstermiştir. Ancak birçok öğretmen bir fonksiyonun farklı gösterimlerinin tam olarak farkında değildir ve fonksiyonun keyfilik (arbitrariness) özelliğini göz ardı etmiştir. Öğretmenlerin öğrencilerin fonksiyon kavramıyla ilgili güçlüklerine dair bilgisi ise içerik ve kalite olarak değişiklik göstermiştir. Durum çalışmaları, öğretmenlerin fonksiyon kavramına ait alan ve öğrenci bilgisi ile öğrencilerin öğrenme çıktıları arasında etkileşim olduğunu göstermiştir. Etkileşim öğretmenlerin fonksiyon kavramı algısı ve fonksiyonun tek değerlilik özelliği ile öğrencilerin öğrenme çıktıları arasında olmuştur. Tanım ve değer kümesi verilen fonksiyonun grafiğini bulma, eşit iki fonksiyonu belirleme ve görüntüsünü, ters görüntüsünü ve bunlardan oluşan sıralı ikilileri eksenler üzerine işaretlemede ise etkileşim görülmemiştir. Ayrıca, çalışmada öğretmenlerin fonksiyon kavramına dair alan ve öğrenci bilgisinin öğretimlerini etkilediği ortaya çıkmıştır. Sınıftaki öğretim etkinlikleri öğrencilerin öğrenme çıktılarıyla etkileşim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to identify the teachers' knowledge of content and students in vocational high schools, and investigate the patterns of interrelation between teachers' knowledge of content and students, and their students' learning outcomes with respect to one of the most challenging concepts in secondary school mathematics curriculum, the function concept. To achieve the former, a questionnaire was administered to 42 teachers to identify their knowledge of content and students about the function concept. For the latter, two case studies were carried out. The results showed that most teachers perceive the function as set a correspondence and were aware of the univalence requirement of functions. However, most were not fully aware of the different representations of a function and ignored the arbitrary nature of functions. The teachers' knowledge of student difficulties in the function concept varied in terms of content and quality. The data suggested some evidence of the teachers' knowledge of content and students about the function concept and student learning outcomes. Interactions made between the teachers' conceptions of the function and understanding of the univalence requirement of functions, and student learning outcomes. As to relating a domain and range to its graph, identifying two equal functions, and locating pre-images, images, and (pre-image, image) pairs on the axes in the graphs, no interaction was found. Also, the study revealed that the teachers' knowledge of content and students about the function concept influenced their instructional practices. The teaching experiences in the class interacted with student learning outcomes.