Assessment of preservice mathematics teachers' knowledge for teaching statistics
Matematik öğretmeni adaylarının istatistik öğretimine yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 365590
  2. Yazar: OKTAY MERCİMEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KÜRŞAT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı matematik öğretmen adaylarının istatistik öğretimine yönelik matematiksel bilgilerinin (MKT-S) ölçülmesidir. Bu amaçla, 'alan bilgisi' (CK) ve 'pedagojik alan bilgisi' (PCK) olmak üzere iki bölümden oluşan MKT-S ölçeği geliştirilmiş ve 659 ilköğretim matematik öğretmeni adayı (ÖA) üzerinde uygulanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi, CK ve PCK faktörlerinin, istatistik öğretimine yönelik matematiksel bilginin iki ayrı boyutu olduğunu göstermiştir. CK puanlarının PCK puanlarıyla yüksek derecede ilişkisinin olduğu saptanmıştır. Ayrıca CK faktör puanlarının güvenirliği 0,65 düzeyinde iken PCK faktör puanlarının güvenirliği 0,76 düzeyindedir. CK maddelerinin analizi sonucunda sadece bazı ÖA'larının (a) veride olağan dışı ölçümler olduğu durumlarda verinin merkezini doğru değerlendirebildikleri ve (b) ondalık sayılar içeren bir verinin histogram grafiğini oluşturabildikleri bulunmuştur. PCK maddelerinin analizi sonucunda ise ÖA'larının dörtte birinden azının (a) farklı grafik tipleri arasındaki bağlantıyı görebildikleri; (b) bir istatistik probleminin alternatif doğru cevabını fark edebildikleri;(c) hem aritmetik ortalama hem de ortanca konuları için doğru örnekler önerebildikleri; (d) bir öğrencinin cevabındaki hem doğru hem de yanlış yönleri saptayabildikleri; (e) bir öğrenci hatasının neden kaynaklandığını açıklayabildikleri; ve (f) öğrencideki yanlış anlamaları giderebilecek şekilde geri dönüt sağlayabildiklerini bulunmuştur. Bu çalışmada geliştirilen MKT-S ölçeğinin sonuçlarının öğretmen eğitimi için çeşitli çıkarımları bulunmaktadır. Geliştirilen ölçek ÖA'larının istatistik öğretimine yönelik matematiksel bilgilerinin etkinliğini değerlendirmede kullanılabilir ya da çalışan öğretmenlere yönelik adapte edilebilir. Çalışmada ortaya çıkarılan eksiklikler, daha etkili teorik istatistik dersleri ve istatistik öğretimi derslerinin geliştirilmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess preservice teachers' mathematical knowledge for teaching statistics (MKT-S). For this purpose, MKT-S instrument consisting of two dimensions, 'content knowledge' (CK) and 'pedagogical content knowledge' (PCK) was developed, and applied to 659 preservice middle school mathematics teachers (PTs). Confirmatory factor analysis showed that CK and PCK are two different dimensions of mathematical knowledge of teaching statistics. It was found that CK factor scores were highly correlated with PCK factor scores. The reliability levels were 0.65 for CK factor scores and 0.76 for PCK factor scores. Analysis of CK items revealed that only some PTs were able to (a) evaluate center of data has extreme cases; and (b) construct a histogram from data that has decimal numbers. Analysis of PCK items also revealed that nearly less than a quarter of PTs were able to (a) see the connections between different types of graphics; (b) recognize an alternative correct approach for handling a statistics problem; (c) offer correct examples for both arithmetical mean and median; (d) identify both logical and illogical parts of a student's answer; (e) diagnose why a students' error occurred; and (f) provide feedback that targeted to solve students' misunderstanding. MKT-S instrument developed in this study has several implications for teacher education. MKT-S instrument can be used to evaluate efficiency of PTs' mathematical knowledge for teaching statistics. Instrument can be adapted for in-service teachers. Deficiencies revealed in this study can be used develop effective theoretical statistics courses and teaching statistics courses.