Technological pedagogical content knowledge (TPACK) development of preservice middle school mathematics teachers in statistics teaching: A microteaching lesson study
İlköğretim matematik öğretmenliği adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi gelişimleri: Bir mikro öğretim ders araştırması
  1. Tez No: 439239
  2. Yazar: GAMZE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu çalışma, bir mikro öğretim ders araştırması (MÖDA) kapsamında matematik öğretmenliği adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisinin (TPAB) gelişimini sanal manipulatifler ile istatistik öğretimi açısından incelemiştir.“Teknoloji entegrasyonu, onun miktarından ve türünden çok nasıl ve neden kullanıldığıyla açıklanması”gerektiği için eğitimde teknoloji entegrasyonu, dijital araçların ve kaynakların öğretim ve kullanımları soruşturma gerektirmektedir (Earle, 2002, s. 8). Farklı öğretim bağlamlarında,“öğretmenlerin neyi bildikleri ve onları nasıl uyguladıkları arasındaki etkileşim”olarak kabul edilen teknoloji entegre edilmiş öğretim için Koehler ve Mishra (2009) tarafından önerilen TPAB çerçevesi bu çalışmanın arkasında temel fikir olarak yatıyor (p. 62). Araştırma sorularına cevaben, iki MÖDA grubu için nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Başlangıçta, 9 katılımcı istatistik öğretimi ve onların teknoloji entegrasyonu konusunda bakış açılarını almak üzere görüşmeler için gönüllü oldu. Ayırt edici İstatistik Öğretmen Değerlendirmesi (AİÖD) katılımcıların alan ve pedagojik alan bilgilerini analiz etmek amacıyla uygulandı. MÖDA başlamadan önce, bir atölye çalışması ile istatistiksel alan bilgileri hatırlatılarak istatistik öğretiminde kullanılabilecek sanal manipulatifler tanıtıldı. MÖDA boyunca, her grup, belirli bir istatistik kavramı için sanal manipulatifleri eklemek üzere bir ders planı hazırladı. MÖDA aracılığıyla her grup için toplanan veri bu ders araştırma gruplarının üçer ardışık grup tartışmalarını içermektedir.Bulgulara dayanarak, MÖDA boyunca matematik öğretmen adaylarının TPAB'lerinin değiştiği ve geliştiği iddia edilmiştir. Katılımcıların özellikle istatistik alan bilgisi, istatistiksel pedagojik bilgi ve teknolojik alan bilgileri başta olmak üzere, TPAB bilgi boyutları açısından önemli gelişmeler gösterdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study examined the development of technological pedagogical content knowledge (TPACK) of preservice mathematics teachers in statistics teaching with virtual manipulatives in the context of a microteaching lesson study (MLS). Since“technology integration is described by how and why it is used rather its amount or type”, integrating technology into education necessitates investigation of instructional uses of digital tools and resources (Earle, 2002, p. 8). TPACK framework suggested by Koehler and Mishra (2009) for technology-integrated teaching in which teaching is assumed as“an interaction between what teachers know and how they apply what they know”in different contexts lies as a fundamental idea behind this study (p. 62). Qualitative efforts were used in order to address research questions through two MLS groups. At the beginning, 9 participants volunteered for the interviews in order to investigate their views towards statistics teaching and technology integration into it. Distinguishing Teacher Assessment in Statistics (DTAS) Test were applied in order to analyze their content and pedagogical content knowledge. Before MLS began, a workshop was conducted to introduce virtual manipulatives which can be used in statistics teaching while recalling their statistical content knowledge. Through MLS period, each group prepared one lesson plan including a virtual manipulative for the instruction of a specific statistical concept. Data collected through MLS for each group contained three consecutive group discussions.Based on the findings, it was argued that preservice mathematics teachers' TPACK changed and developed through MLS. They were observed to have significant developments regarding TPACK knowledge domains, especially in statistical content knowledge, statistical pedagogical knowledge and technological content knowledge.