Türkiye'de varlığa dayalı menkul kıymet uygulaması ve muhasebeleştirilmesi
  1. Tez No: 36561
  2. Yazar: BEHİCAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisinin yapısı 1980'lerin başından beri değişmektedir. Bu değişmenin bir sonucu olarak finansal piyasalar gelişmekte ve yeni finansal araç ve teknikler piyasaya sunulmaktadır. Bu finansal araçlardan birisi Varlığa Dayalı Menkul Kıymet'tir. Varlığa Dayalı Menkul Kıymet firmanın likit olmayan varlıklarının kullanılarak fon sağlanması tekniğidir. Bu likit olmayan varlıklar firmanın alacaklarıdır. Bu tekniği kullanarak firmalar varlıklarının ekonomik fayda ve risklerini bir diğer kişiye devretmektedirler. Türkiye için Varlığa Dayalı Menkul Kıymet düzenlemesi 31.07.1992 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Bu düzenlemeyle Bankalar, Finansal Kiralam Şirketleri ve Genel Finans Ortaklıkları Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihraç edebilirler. Birinci bölümde, Varlığa Dayalı Menkul Kıymetlerin ne olduğu, hukuki yapısı, tarihsel yapısı ve Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihraç şartları açıklanmıştır. İkinci bölümde, Varlığa Dayalı Menkul Kıymet ihraç eden kurumlar tanıtılmış; Üçüncü bölümde bu faaliyetlerin muhasebe defterlerine nasıl kaydedildiği ve raporlandığı açıklanmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun XI-2 Tebliğin- deki Tekdüzen Hesap Planı'nın Genel Finans Ortaklıkları ve Finansal Kiralama Şirketlerindeki muhasebe süreci için kullanılmış ve bankalardaki süreç için banka tekdüzen hesap planı kullanılmıştır. Dördüncü bölümde, T.C. Ziraat Bankası'nda Varlığa Dayalı Menkul Kıymet uygulaması ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The structure of Turkish economy has changed since the begining of 1980's. As a result of this change, the financial markets have improved, and teh new financial means and techniques have introduced to the market. One of these financial means is Asset Backed Securitisation. Asset Backed Securitisation is a technique of providing funds by using firm's non-liquid assets. These non-liquid assets are firm's account receivables. Using this technique, the firms transfer their assets economic usefull ness and risks to the another one. The regulation of Asset Backed Securitisation for Turkey published in official Newspaper - July 31, 1992. With this regulation banks, financial leasing firms and general finance firms can supply Asset Backed Securitisation. In Chapter one, what Asset Backed Securitization is, its legal structure and historical perspective, and the conditions of Asset Backed Securitisa tion supply are introduced. In chapter two, Institutions, which supply Asset Backed Securitisation, are defined. In chapter three, how these operations are recorted and reported in terms of accounting journals are exelamined. Uniform Accounts Plan in Securty Exchange Commission's Statement Number XI-2 is used for ac counting process in general finance firms and banks is used for account ing process in banks. In chapter four, an application of Asset Backed Securitisation in Republic of Turkey Ziraat Bank is explored.