Measuring the audit software usability in the audit sector by SUMI method
SUMI metodu ile denetim sektöründe kullanılan denetim yazılımlarının kullanılabilirliğinin ölçülmesi
  1. Tez No: 365619
  2. Yazar: BARİS ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bilgisayar destekli denetim araçları günümüz denetim sektörü için büyük önem arz etmektedir. Günümüzün küresel ve rekabetçi iş ortamında, iş dünyası çoğu zaman hileye (suiistimale) başvurur. Hilenin finansal tablolara bakılarak ortaya çıkarılabilmesi zor bir süreçtir. Bu nedenle Denetim firmaları hileleri ve kaliteli denetim kanıtları bulmalarına yardımcı olacak bilgisayar destekli denetim araçlarını kullanırlar. Bilgisayar destekli denetim araçları denetim sürecinde denetçilere yardımcı programlardır. Bilgisayar destekli denetim araçlarının kullanımında en önemli faktör kullanım kolaylığıdır. Bu çalışmada, 4 büyük Denetim firması; PriceWaterhouseCoopers, Ernst & Young, Deloitte Touche Tohmatsu ve KPMG?nin kullandığı yazılım programları kullanışlılık açısından araştırılmış ve 4 büyük denetim firmasının kullandığı ana denetim yazılımının kullanılabilirlik derecesi ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer assisted audit tools are important for today?s audit industry. In today?s global and competitive business environment business is often vulnerable to fraud. Identification of fraud from the financials is a hard process. Audit firms need a tool which helps them to identify fraud and find better audit evidence. Computer assisted audit tools software are the programs which help auditors during the audit process. An important factor of this audit software is its usability. In this study, the Big Four audit firms, PriceWaterhouseCoopers, Ernst & Young, Deloitte Touche Tohmatsu and KPMG?s audit software, are investigated from the point of view of their usability, and an attempt is made to measure the usability of the Big Four audit firms? main audit software.