Kent içi raylı sistemler (İstanbul ulaşım) elektrik tesisler uygulamaları ve ekonomik analiz
The applications of the electrical systems in urban rail systems (Istanbul transportation) and the economical analysis
- Tez No: 365638
- Danışmanlar: DR. RAMAZAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kent içi raylı sistemlerde alt yapı dikkate alındığında elektrik tesisleri, büyük önem arz etmektedir. Her geçen gün enerjiye olan talep artmakta ve birim fiyatlar giderek yükselmektedir. Bu nedenle enerji takibi, enerji tüketimini azaltmak için yapılan çalışmalar ve hesaplar dikkat çekmektedir. Buna istinaden, bu tezde raylı sistemlerdeki elektrik tesisler uygulaması ve sistemin ekonomik analizine dair incelemeler yapılmış ve çözüm önerileri sıralanmıştır. İkinci bölümde, Kent içi raylı sistemlerin İstanbul?daki gelişiminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi?ne bağlı Raylı Sistemler Daire Başkanlığı?nın rolü ve katkısı vurgulanmakta ve müdürlüklerin İstanbul?un her iki yakasındaki projelerinden söz edilmektedir. Üçüncü bölümde, kent içi raylı sistemlerin İstanbul?daki işletiminde, İBB iştiraklerinden olan İstanbul Ulaşım A.Ş.?nin rolü ve katkısı vurgulanmakta ve şirketin kapsamından, görevlerinden ve uygulamalarından söz edilmektedir. Dördüncü bölümde, elektrik sistemlerin ve tesislerin incelemesi yapılmıştır. Örnekleme amacıyla; İstanbul?daki raylı sistemlerin içerisinden Başakşehir metrosu seçilmiştir. İlk olarak Başakşehir metro hattının elektrik sistemlerinin genel bileşenleri incelenmiş, sonrasında da özel bileşenlerine indirgenmek suretiyle ayrıntılı olarak inceleme fırsatı bulunmuştur. Beşinci bölümde, elektrik enerjisi sarfiyat değerleri ile yolcu sayıları beraberce analiz edilerek geçmiş yıllarla karşılaştırmalı değerler, grafiklerle verilmiştir. Örnekleme amacıyla; tüm etapların içinde Taksim metrosu ve Taksim-Kabataş Füniküler hattı seçilmiştir. Altıncı bölümde, raylı sistemlerde enerjinin optimum kullanımına yönelik uluslararası bir projeden ve bunun İstanbul metrosundaki uygulamalarından bahsedilmektedir. Sonuç olarak, raylı sistemlerin enerji beslemesinde kullanılan klasik tip kapalı ring sistem ile bu tez çalışmasında tasarlanan sistem, teknik özellikler, ekonomik özellikler ve hizmet özellikleri bakımından karşılaştırılmıştır. Bu bilgilerden bir sonuç çıkarılarak yeni sistemin avantajlı mı yoksa dezavantajlı mı olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Electrical systems have a great importance when urban rail systems? infrastructure are taken into consideration. Accordingly, the application of electrical systems and economic analysis conducted on the findings. The demand for energy is increasing with each passing day, and gradually increasing unit prices. For this reason, energy monitoring, calculates and works done to reduce energy consumption are so remarkable. In the second chapter, it is emphasized that Istanbul Metropolian Municipality Directorate of Rail Systems makes a enormous contribution to the developments in urban rail systems in Istanbul. In this section, the directorate has been mentioned about its projects on both sides of Istanbul. In the third chapter, it is emphasized that Istanbul Transport AG makes a big contribution to Istanbul operation of urban rail system in Istanbul. In this section, the scope of the company is a subsidiory of a municipality. In the fourth chapter, electrical systems were examined. Başakşehir Subway has been selected for the purpose of sampling in all stages. First, the general components of the line and then to the finest detail by a special opportunity to examine the components were found to be reduced. In the fifth chapter, depending on the number of passengers and the values of electrical energy consumption compared with the previous years values are given in time frame. All the stages have been selected for illustration in the Istanbul Railway and Funicular. The sixth chapter discussed the energy-oriented international project. Urban rail systems reduce energy consumption and optimum strategies for the introduction of innovation is important, given that it is important to participate in international projects related to this issue. In this dissertation, a new design with the classic type of closed ring system; technical characteristics, economic characteristics were compared in terms of features and services. This information is an advantage or disadvantage for the new system to be removed and the result is determined.