Büyük otel işletmelerinde önbüro yönetimi ve beş yıldızlı otel işletmelerinde önbüro yönetimi ile ilgili uygulama
- Tez No: 36566
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Otel işletmeleri kendine özgü pek çok özellikleri nedeniyle diğer işletmelerden farklılık göstermektedir. Her otel işletmesinin faaliyet bölümleri birbirinin aynı olmadığı gibi organizasyon yapılanda her işletmenin ihtiyaçlarına yönelik oluşturulmak zorundadır. Otel işletmelerinde çok önemli görevleri üstelenen önbüro bölümü, otelin tüm faaliyet bölümleri (arasında) kumanda merkezi konumundadır. Misafirleri önbüro tarafından otele kabul edelir, önbüro tarafından karşılanarak kayıt işlemleri yapılır. Konaklama süresi boyunca sunulan hizmetlerin büyük bir bölümü önbürodan gelen bilgiler doğrultusunda yerine getirilir. Son olarak misafirlerin otelden ayrılış işlemleri yine önbüroda tamamlanır. Önbüro faaliyetlerinin etkin bir biçimde yürütülmesi yönetim fonksiyonlarının gerçekleştirilmesiyle ilgilidir. IllOtel işletmelerinin büyüklüklerine göre, önbüroda yönetim fonksiyonlarınT kapsamıda o ölçüde farklılık gösterebilmektedir. Büyük otel işletmelerinde önbüro bölümünün yönetimde planlama, organize etme, yöneltme, koordine etme, denetim, kadrolama ve iletişim fonksiyonlarının geniş kapsamda ele alınması gerekmektedir. Çünkü etkili bir önbüro yönetimi, otel işletmelerinin başarısının temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hotel organizations differ from others due to many characterics of their own. The functional departments of every hotel organization are not the same as others and their organizational structures are to be established in conjunction with their needs. The front office which has very important funclions is the certual processing unit performing among all other departments of the hotel. Guests are accepted, welcomed and registered by the front office. Most of the services offered to guests through out their stay are carried out according to the information coming from the frant office. Also, the check-out facilities of the guests are completed at the front office. The execution of the front office activities effectively depends on the execution of the managant functions. The contents of the management f unctbns of the front office differ according to the size of the hotel organizations. In big hotel organizations, in frant office management, planning, organizing, leading, coordinating, controlling, staffing and communication functions should be taken extensively, because an effective front office management is fundamental for the success of the hotel organizations. 1 1