Otel işletmelerinde önbüro bölümünde görev yapan yöneticilerin eğitimi, yetiştirilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili bir yaklaşım ve bir uygulama
An Approach on the education, training and improvement of front office management staff in hotel organizations
- Tez No: 113177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Otel işletmesi içerisinde önbüro bölümünün işletme içerisinde beyin görevi gördüğü,işletmenin gelirinin büyük bir bölümünün bu bölüm tarafından elde edililip kontrol edildiği,bu bölümde çalışan işgörenlerin otel misafirleri ile sürekli yüzyüze diyalog halinde olduğu düşünülecek olursa bu bölümde görev yapan işgören ve yöneticilerin nitelikleri,eğitimleri ve eğitim ihtiyaçlarının önemi de ortaya çıkmaktadır.Teknolojinin ve bilginin sürekli yenilenip geliştiği bir dönemde önbüro yöneticilerinin bu gelişmeleri takip edip, işbaşında uygulamaları için eğitim hem bir araç hem de amaç olmaktadır. Bu çalışmanın amacı,önbüro yöneticilerinin görev ve sorumluluklarının ortaya konulması, bu görev ve sorumluluklara ilişkin eğitim programlarının otel işletmelerince uygulanıp uygulanmadığının araştırılması ;uygulanan eğitim tekniklerinin tespit edilip,bu tekniklerle verilen eğitimin yeterli olup olmadığının yanıtının bulunmaya çalışılmasıdır. Birinci bölümde önbüro bölümünün organizasyonu ve yönetimi ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmış ve önbüronun otel işletmesi içerisindeki rolü ve konumu açıklanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde önbüro bölümünde görev yapan yöneticilerin eğitimi,yetiştirilmesi,geliştirilmesi gibi kavramlar ve bu kavramlar içinde geliştirilen teknikler ve programlar eğitim ana başlığı altında verilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise yapılan uygulama ile ilgili bilgiler verilip uygulamanın sonuçları araştırmacı tarafından yorumlanıp konu ile ilgili öneriler sunulmuştur. Araştırma Ankara il sınırları içerisindeki dört ve beş yıldızlı otel işletmeleri ile sınırlı tutulup,literatür taraması yapıldıktan sonra teorik bilgiler ortaya konulmuş,otel işletmelerinin çalışmaları karşılıklı görüşme ve anket yöntemi ile incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Considering the duties of front office department within the hotel management as a brain of the body gathering and controlling the considerable part of hotel income, in which the employees are in direct contact with the hotel guests, the importance of qualification, education and the need for more education of the management staff of this department would be revealed. Following the today's rapid improvement of technology and knowledge must be the primary aim of the front office management for on the job applications. The purpose of this study is to state the duties and responsibilities of the front office management staff, to make a query for the applications of the educational programs regarding those duties and responsibilities by the hotel management and identifying the sufficiency of the applied methods and the sufficiency of the education given by those training methods. The first section of the report explains organization and management of front office and gives information about the role and part of front office within the hotel structure. Second part provides details about the education, training and improvement of front office management staffand explains the methods and programs applied for the mentioned subjects. The last third part is spared for the applications and the comments and suggestions on the applications by the writer. The research is restricted only by the four and five star hotels in Ankara. After an initial research of literature and explanation of the teorical knowledge, the operational practise of those hotels was observed by the help of the interview and questionnaire methods.