Avrupa para sistemi, günümüzdeki durumu, sistemin başarısı ve Türk lirası'nın sisteme uyumu
- Tez No: 36567
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Avrupa Para Sistemi (APS) sabit fakat ayarlanabilir bir döviz kuru sistemi olup uluslararası alanda döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmaların yol açtığı ekonomik ve parasal istikrarsızlığa bir reaksiyon olarak 1979'da kurulmuştur. APS'nin temel amaçları olan, döviz kurlarındaki dalgalanmaların azaltılması suretiyle parasal istikrar alanı oluşturma ve üye ülkelerin ekonomi ve para politikaları arasında daha fazla bir yakınlaşmanın sağlanmasını gerçekleştirmede başarılı olduğu söylenebilir. Sistem bir Avrupa Merkez Bankası ve Birlik sınırları içinde ortak bir para birimi ECU'yü ön plana çıkarma ve kullanma konularında önemli adımlar atmıştır. Türkiye Avrupa'da oluşan bu entegrasyona 1987'de tam üyelik başvurusunda bulunmuş ancak olumlu bir sonuç alamamıştır. Bunun en büyük sebebide o gün olduğu gibi bugünde Türk ekonomisinin serbest piyasa ekonomisine doğru ilerlemesine rağmen makro ekonomik sorunların henüz üstesinden gelememiş olmasıdır. Dolayısıyla bu şartlar altında Türkiye'nin Avrupa Birliğine dolayısıylada APS'ne katılımı mümkün olmamakla beraber ekonomik sorunlarını hallettiği ölçüde Avrupa Birliğine dolayısıylada APS'ne üyeliği gündeme gelecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Monetary System (EMS) is a permanent but fixable exchange rate system that has been established in 1979 as a reaction to the economical and monetary instability caused by excessive floats in exchange rates on international areas. EMS is supposed to be successful for its main principles; to occur monetary stability area by reducing floats in exchange rates and to realize a closer rlationship between the economy and monetary politics of member countries. System has taken important steps on the subject of finding out and use ECU which is a common monetary unit in the boundaries of an European Central Bank and union. Turkey has applied to this entegration which was occured in Europe in 1987 to entire membership but couldn't get any positive result. The most important reason for that is-as in those days Turkey hasn't been able to overcome macro economical problems although nowadays Turkish economy is going forward to unreserved market economy. Consequently, under these circumstances, It's impossible Turkey to attend to the European Union and also to EMS but when Turkey overcomes economical problems, membership for European Union and EMS will be able to taken care of.