Demokrat Parti'nin gençlik politikaları ve gençlik teşkilatı 1946-1960
Youth policy and youth organizations of Demokratik Party 1946-1960
  1. Tez No: 365733
  2. Yazar: İSMAİL ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin iktidarı Osmanlı'nın dağılma süreciyle birlikte gündeme geldiği için uluslaşma çabalarının önemli aktörleri de yine bu kadrolardan çıkmıştır. Faşist Almanya ve İtalya'dan ithal edilen İzcilik faaliyetleri marifetiyle bir hazır asker gençlik oluşturma ve Türk Milliyetçiliğini temele alan inşa hareketleri 1908'den çok partili hayata geçişe kadar devam eder. Demokrat Parti dönemine gelinceye kadar gençliği etkileyen ya da yönetimler tarafından gençliğe model olarak sunulan temel değerler vardır. Bu temel değerlerin önce Fransa ardından Almanya, belli bir dönemde azda olsa Rusya-Bolşevizm ve daha sonra ise Amerikan modelini temele aldığı ifade edilebilir. Demokrat Parti'nin gençliğe bakışını belli temel dönemlere ayırmak gerekir. Bunlardan birincisi, 1946'dan 1954 yılına kadar olan dönemdir. İkincisi 1954-1957, üçüncüsü ise 1957-1960 arasıdır. Bu dönemler gençliğe bakış açısından temel anlayış kırılmalarını ifade eder.
Özet (Çeviri)
Primarily, it is necessaryto Express but at because of the admin istration of İTC with the break-upperiod of Ottoman, the importantactors of the nation building efforts have ot out from these staffs again, too. The buildin gactings based on making up soldier you thand Turkish Nationalism continues from 1908 tomulti-party sistem by mean of the scout craft activities imported from the fascist Germany and Italy. There are basic values presented as model to you the by government soraffecting the you thuntil the period of DP. It can be stated that these basic values based on before France,after Germany, in a certain time Russian-Bolshevis mand later the American model. It is necessary to separate of the looking to youth of Democrat Party to the certain basic periods. The first of these that is period from 1946 to 1954. These cond is, 1954-1957, the third is the break of 1957-1960. These period express from perspective of the you thto the basic understanding breakings.