Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna ile André Maurois'nın İklimler adlı eserlerinde ana karakterlerin aşk bağlamında karşılaştırılması
Comparison of the main characters within the context of love in Sabahattin Ali's Kürk Mantolu Madonna and André Maurois'İkli̇mler
  1. Tez No: 365739
  2. Yazar: NİSA NUR AKDEMİR GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk edebiyatının önemli yazarlarından Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna ile Türkiye'de sadece bir tek tezde çalışılan Fransız yazar André Maurois'nın, Türkiye'de hiç çalışılmamış İklimleradlı eserlerindeki ana karakterleri aşk bağlamında karşılaştırmaktır. Bu çalışmada, her iki eserde yer alan kadın ve erkek karakterlerde kişiliğin oluşmasında etkin olan iç, dış çevre ve toplumsal cinsiyet rolleri karşılaştırılarak, kadın ve erkek karakterlerin bu rollere uyumu doğrultusunda aşk deneyimlerindeki değişimlerin eklektik inceleme yöntemi ile ele alması hedeflenmektedir. Karşılaştırmalı edebiyat biliminin kıstasları doğrultusunda yapılan bu araştırmanın sonucunda, farklı iki kültürden gelen iki yazarın yarattıkları kadın ve erkek karakterler hem kişilik özellikleri, hem de cinsiyet rollerine uyumları bakımından benzerlikten çok farklılık gösterse de bu karakterler aşkı yaşayış biçimleri açısından benzerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the characters within the context of love in Kürk Mantolu Madonnaby Sabahattin Ali, one of the most important authors in Turkish literature, and in İklimler which had never been researched in Turkey by André Maurois, a French author who had been researched only once in a PhD thesis. In this study, by comparing the internal or external environs and society set gender roles affecting the formation of female and male characters in these two novels, it is aimed to analyze, with the method of eclecticism, the male and female characters' evolution in love experience in terms of their adaptability to the gender roles. As a result of this study examined by the criteria of Comparative Literature as a science, it has been concluded that; although the characters, formulated by two different authors from two different cultures, show more differences than similarities in terms of both their personal traits and to what extent they adapt to the gender roles, they are similar in their evolution in their love experiences.