Türkiye'de piyasa ekonomisi ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
- Tez No: 36573
- Danışmanlar: PROF.DR. NECAT BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Piyasa Ekonomisi Sistemi içerisinde kalkınmak fikri, Cumhuriyetin ilk yıllarından beri, Atatürk dahilidarecilerin ve ekonomistlerin üzerinde durdukları önemli konulardan biri olmuştur. Ancak kuruluş yıllarında henüz özel teşebbüs ve özel sermaye gücünün olmayışı gibi nedenlerle ekonomik uygulamalarda Devletçilik her zaman ön plana çıkmıştır. Zaman zaman piyasa ekonomisine geçiş yönünde deneme l er olmuşsa da, özellikle ikinci Dünya Savaşının olumsuz etkileri nedeni ile bu deneme l er de başarısızlıkla sonuçlanmışt ı r. Bu başarısızlıklarda, yanlış uygulamaların ve yanlış planların rolü olduğu kadar, partizanca faaliyet gösteren siyasi örgütlerin, terör olaylarının ve de bunların gerekçesi olarak yapılan askeri müdahalelerin de rolü olmuştur. 24 Ocak 1980 tarihinde uygulamaya konulan Ekonomik istikrar Tedbirleri ve 1983 yılında alınan ekonomik kararlar piyasa ekonomisine geçişte büyük bir adım oluşturmaktadır. Zikredilen kararların uygulanmaya başlaması ile ülkenin ekonomik tablosu deği şmi şt i r. Ekonomik kalkınmada özel teşebbüs ve özel sermaye esas alınmış, Devlet yatırımları alt-yapı a l anlarına yönlendirilmiş, kaynak l ar ı n dağ ılımında fiyat mekanizması esas alınmış, kamu yatırımlarının GSMH içindeki payı düşürülmüş ve (K İT)l er i n vözel l es¬ tirilmesine başlanılmıştır.^.\Bütün bu uygulamaların neticesinde, Kamu hizmetleri anlayışında, tasarrufların kullanılışında üretici ve tüketicilerin üretim ve tüketim alışkanlıklarında piyasa ekonomisinin uygulanması yönünde bir takım olumlu değişiklikler oluşmuştur. Ülkemizde piyasa ekonomisinin uygulanabilmesi için ekonomik rekabetin de geliştirilmesi zorunludur. Bunun için de Devletin bilinçli önderliğinde üreticilerin ve tüketicilerin bilgilendirilmesi ve iktisadi davranışlarının değiştirilmesi şar t t ı r. Bu da ekonomik faktörlere olduğu kadar, sosyal ve kültürel şartlara da sıkı sıkıya bağlıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The tought of developing with the market economy had been the most important subject dealt by administrators, economists and also Atatürk, in the early years of the Republic However, in practice, because of having no capital power and because of another problems, heavy state control on enterprises, always had became first in the economic area. From time to time, there were some experiments on transition to market economy. But, these experiments had resulted with failure because of the negative effects of the Second World War. In these failures, the partisan activities of the political organizations and the military interventions as well as the inapropriate goverment policies and applications had played the major role. The economic stability precautions of the Jan. 24th 1980 and the economic decisions of 1983 were the most distinguished stage of the transition to market economy. The whole economic scheme of the country had became to change with the application of these decisions. Private en t erpreneursh i p and private capital were the fundementals of these approach. Goverment investments had routed to i nf rast ructura I areas and price mechanism had taken base in the allocation of the resources. The proportion of the goverment investments in the GNP had decreased.As a result of these applications, on the way of transition to market economy, there were some positive developments in the understanding of the public services, the allocation of savings, the production and the consumption of the producers and the consumers. It is neccessary to develop economic compet i t i vness to applîcate market economy in our country. For this reason, to transform economic behaivours producers and consumers should have informed by the leadership of the goverment. It is also closely related with social and cultural conditions as well as economic factors.