Çalışanların örgütsel adalet algısının dönüşümcü liderlik bağlamında bireysel ve kurumsal performansa etkisi: Sigorta şirketlerine yönelik bir uygulama
The effect of employees' organizational justice perception to the individual and corporate performance in the context of transformational leadershi̇p: An application for Turkish insurance companies
- Tez No: 365747
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Yeni ekonomik çağda yaşanan baş döndürücü gelişmeler, küresel rekabetin gittikçe artmasına, nitelikli beşeri faktöre olan ihtiyacın şiddetlenmesine ve işinde son derece uzmanlaşmış bir işgücünün yüksek performansla çalışmasına yönelik örgütsel stratejiler geliştirilmesine neden olduğu söylenebilir. Bu tez çalışmasının temel amacı; İşletme yönetiminde, çalışanların örgütsel adalet algısının dönüşümcü liderlik uygulamaları bağlamında, çalışanların bireysel performansına ve çalıştıkları şirketlerin kurumsal performansına etkilerini tespit etmektir. Araştırmanın ilk üç bölümünde konuyla ilgili literatür taranmış ve prosedürel, etkileşimsel ve dağıtımsal boyutlardaki örgütsel adalet kavramı, dönüşümcü liderlik modeli, çalışanların bireysel performansı ve çalıştıkları şirketlerin kurumsal performansını etkileyen örgütsel faktörlerin birebirleriyle olan ilişkisi teorik olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın yöntemi, hipotezleri, modeli, evreni, veri toplama yöntemleri ve araştırma kavramlarına ilişkin ölçekler, literatürde yer alan önceki araştırmaların ışığında tanımlanmıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde ise; İstanbul ilinde bulunan çeşitli sigorta şirketlerinin çalışanlarından 200 kişinin katılımıyla, 5'li Likert Ölçeğinde geliştirilen bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket uygulamasıyla elde edilen veriler SPSS programına girilerek, çeşitli analizlere tabi tutulmuş ve böylece araştırma hedeflerine uygun bazı bulgulara ulaşılmıştır. Bu araştırma sonucunda sigorta çalışanların, sadece dağıtımsal adalet algılarının bireysel performanslarına olumlu yönde etkisinin olmadığı, buna karşılık dağıtımsal adalet algısının kurumsal performansa olumlu yönde etkisinin olduğu, diğer iki örgütsel adalet boyutlarının (Etkileşimsel ve prosedürel adaletin) ise, hem bireysel hem de kurumsal performansa olumlu yönde etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Buna ek olarak araştırmada dönüşümcü liderlik tarzında ki uygulamaların sigorta çalışanlarının örgütsel adalet algılarına oldukça olumlu yönde etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Ancak bu araştırmada dönüşümcü liderlik uygulamalarının, çalışanların bireysel ve kurumsal performanslarına olumlu yönde etkisinin olduğuna yönelik herhangi bir sonuca ulaşılamamıştır. Son olarak araştırma sonucunda çalışanların bireysel performanslarının şirketlerinin kurumsal performansına olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Astounding developments in the new economic era could be claimed to be the reason of rapidly increment of global competition, aggravation of the need in qualified human factors and the developments of organizational strategies to supply a highly specialized workforce for high performance. The main purpose of this thesis is to determine the effects of employees' organizational justice perception to the individual performance and the organizational performance of the businesses in the context of transformational leadership applications in business management. The literature has been reviewed on the subject and the relationship between organizational justice concept in procedural, interactional and distributive terms, transformational leadership model, individual performance of employees and organizational factors that affect institutional performance of the companies has been theoretically analyzed in the first three sections of the research. The research method, hypotheses, model, nature, data collection methods and scales about research concepts have been defined in the light of previous studies in the fourth section of the study. In the fifth chapter of the research; a survey in the 5-point Likert scale has been conducted with the participation of 200 employees working for various insurance companies in Istanbul. The data obtained through this survey have been subjected to some analyses with the help of SPSS 20.0 program and thus, some findings have been achieved according to the research objectives. The result of the research has proved that only the distributive justice perceptions of insurance employees don't contribute individual performance, but contribute to organizational performance and the other organizational justice dimensions (interactional and procedural) positively affect both individual and institutional performance. In addition; the practices of transformational leadership style have been observed to be quite positive on the organizational justice perceptions of insurance employees in the research. But, no proof has been gathered about the transformational leadership whether it positively affects individual or organizational performances of employees or not in this research. Finally, the fact that individual performances of employees positively affect organizational performance of their companies has been concluded in this research.