Aile hekimliği uygulaması ve hasta memnuniyeti (Edirne İl Merkezi örneği)
Family medicine practice and patient satisfaction
  1. Tez No: 365749
  2. Yazar: REYHAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Family Medicine, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sağlık sistemi son zamanlarda önemli bir değişim içinde bulunmaktadır. Türkiye'de memnuniyetsizlik oluşturmaya başlayan sağlık ocakları uygulaması günün şartlarına cevap veremez hale gelmiştir. Birinci basamak sağlık hizmetleri sorununun çözülmesi amacıyla yeni bir hizmet modeli olarak aile hekimliği uygulamasına geçiş yapılarak, oluşması mümkün aksaklıkların önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Edirne ili 01.12.2006 tarihinde pilot uygulamada dördüncü il olarak sağlık ocağı sisteminden aile hekimliği sistemine geçmiştir. Bu çalışmada, Edirne ilinde uygulanan aile hekimliği sisteminden hizmet alan kişilerin memnuniyet düzeyi ölçülmeye çalışılmıştır. Uygulama olarak Edirne ili Merkez ilçede 152 hasta üzerinde yüz yüze anket çalışması yapılarak Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran hastaların memnuniyet düzeylerinin ölçülmesi, buna bağlı olarak hasta memnuniyetini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve öneri geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 15.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulguların analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri (ortalama, standart sapma, frekans, yüzde), ikili grup karşılaştırmalarında Fisher's Exact Testi, Faktör analizi için KMO ve Bartlett Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nowadays health system is under important transformations. Health center system, which creates unsatisfied patients, cannot meet today's requirements. In order to solve problems of primary medical service, Family Medicine Centers is established as a new model to eliminate future problems. Edirne province had changes from Health Center to Family Medicine System in 01st of December 2006 as fourth pilot province. With this research, satisfaction of patients, who are clients of Edirne Family Medicine System, is analyzed. Face to face questionnaire method is applied to 152 patients in Family Medicine Centers in Edirne city center. Aim is by measuring satisfaction level of patients, analyzing parameters which affect satisfaction level, providing solutions. Questionnaire data is analyzed by using SPSS 15.0 program package. Descriptive statistics methods is use to analyze mean, standard deviation, frequency, percentage. Fisher's Exact Test is used to compare pairs; KMO and Barlett Test are used to analyze factors.