Bosna ruleti
Bosnia roulette
- Tez No: 365750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
1992 – 1995 yılları arasında gerçekleşen Bosna Savaşı'nın içindeki sniperları konu alan filmimiz, sniperların halk üzerindeki psikolojik etkisini ve özellikle hayatları körelen karakterlerimiz Stana, Fikret, Mehtiba, Samir, Majda, Dzana üzerinden anlattık. Stana ve Samir'in 1 yaşındaki kızı, Fikret'inse kendi ürettiği dürbünle öldürülen çocuğunun hikayesini izleyiciye aktardık. Saraybosna'nın en önemli simgesi olan Gras'ın makinistlerinden Mehtiba'nın ise gözleri önünde yüzlerce insan katledildi. Hayatlarının büyük bir parçasını kaybeden bu karakterin ortak noktası ise Sırp sniperlarından çıkan mermiler olmuştur. Vahşetin son eğlencesi insan yaşamı üzerine oynanan bahisli zengin oyunu, bir soykırım hikâyesi bu filmde açıkça gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
We told the psychological effect of snipers over people during 1992_1995 bosnia war By means of the characters stana , Fikret , Mehtiba , Samir , Majda , Dzana whose lives had been miserable.stana and Samir's 1 year old daughter was killed and fikret's 11 year old son was killed with the binocular which was made by fikret.Hundreds of people was killed in front of. Mehtiba's eyes who was one of the Gras machinists,the most important symbols of seronova.the common point of these ones who lost big part of their lives is the bullets of seronova snipers.the last entertainment of violence,the game that was played over human life ;the game of wealthy people with bet , a holocaust story has been displayed clearly at this.