Kümeleme ve Türkiye'de kanser kümelenmesi
Clustering and cancer clustering in Turkey
- Tez No: 365751
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnsanların öğrenebilmesi, çalışabilmesi, kendisine, ailesine, topluma yararlı bireyler olabilmesi için bedenen ve ruhen sağlıklı olması gerekir. Günümüzde birinci sırada ölüme neden olan hastalıkların başında kardiyokasküler hastalıklar, ikinci sırada ise kanser hastalığı gelmektedir. Gelecek yıllarda ise kanser sayılarında önemli bir artış beklenmekte ve görülme sıklığı bakımından kardiyovasküler hastalıkların önüne geçmesi düşünülmektedir. Bu sebep ile kanser toplumda önemli bir sağlık sorunu olarak insanların hayatlarını tehdit etmekte ve kanserden korunma ve kanserin erken tanı ve tedavisi önem taşımaktadır. Bu çalışmada, gerek kanserin erken tanısı, gerekse etkin olarak tedavi edilmesi ve ortaya çıkmasının önlenmesi amacı ile bir kanser kümelenmesi oluşturulması amaçlanmıştır. Kümelenme için k-ortalama kümeleme yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen kümeler Elmas Modeli ile değerlendirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmanın kanser kümelenmesi için bir başlangınç haritası olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
People need to be healthy both physically and mentally in order to be able to learn, to work and to become individuals who are beneficial for themselves, their families and the society. In our day, cardiovascular diseases lead and cancer diseases follow, among the diseases that cause death. In the meantime, significant increases are expected in the cancer figures in the coming years and take the lead from cardiovascular diseases in frequency. Therefore, cancer threatens the lives of individuals as an important health problem in the society, and protection from cancer and early diagnosis and treatment of cancer is important. In this paper, it has been intended to generate a cancer clustering in order to both diagnose cancer early and to treat it effectively and prevent its occurrence. For clustering, the k-mean clustering method has been used. The obtained clusters have been evaluated with the Diamond Model. It is expected for the prepared study to pose as a starting road map for cancer clustering.