Hastanelerde malzeme alımı ve stok yönetiminin hastalıkların teşhis ve tedavi zorunluluğu ile kamu bütçesine getirdiği yükün bursa şevket yılmaz eğitim ve araştırma hastanesi örneğinde incelenmesi
Procurement of materials and inventory management in hospitals to diagnose and treat diseases brought by the public budget with the obligation of examination in the bursa şevket yilmaz eği̇ti̇m ve araştirma hospi̇tal
- Tez No: 365752
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hastanede teşhis ve tedavi amaçlı çeşitli ilaçlar, serumlar ve malzemeler kullanılır. Hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi sarf malzemeler hastane bütçesinde büyük bir yere sahiptir. Hastaneler tarafından yapılan yanlış talep planlamaları yüzünden depolarda gereksiz sarf malzemelerin birikmesine, stokların fazlasıyla atmasına sebep olmaktadır. Bu tıbbi sarfların birim fiyatlarından hesaplandığında hastane bütçesinde büyük bir gider bütçesi olmaktadır. Hastane yönetimi talep planlamalarını yaparken daha gerçekçi yapmalı ve taleplerin alınmasında kişilerin değil komisyonların kararlarıyla yapılmalıdır. Yanlış talepler gereksiz malzemenin depolarda stoklarda bulunmasına veya malzemenin bulunmamasına yol açmaktadır. Her iki durumda da hastaneye mali bir yük oluşturmaktadır. Kurumların az stokla çalışması sağlanmalı ve kritik stok miktarı devamlı takip edilmelidir. Malzeme giriş çıkışları kontrol altına alınmalı kayıp-kaçaklar önlenmeli ve hastane bilgi sistemleri titizlikle kullanılmalıdır. Doğru planlama, doğru alım yöntemi ve doğru stoklama yapıldığında kurumların sarf giderleri düşerek daha kaliteli hizmet sunumları olacaktır.
Özet (Çeviri)
In a hospital, various drugs, sera and materials for diagnosis and treatment are used. Medical supplies used in the treatment of diseases have a big share in a hospital budget. Because of mistakes made by hospitals in demand planning, there is accumulation of unnecessary supplies and too much stock. When this excess is calculated using the unit price of medical supplies, it is seen that it forms a big expense in the hospital budget. Hospital management should be made more realistic during demand planning and meanwhile, not the demand of people but the decision of the commission should be accomplished. False claims cause unnecessary materials or lack of materials. Both cases form a financial burden for the hospital. Institutions should be encouraged to a little amount of stocks and the critical amount of inventory stocks should be monitored continuously. Material inputs and outputs must be controlled, leakage should be prevented and hospital information systems should be used carefully. When proper planning, right purchase method and correct stocking supplies are made, institutions expenses decrease and they have more quality service.