Sağlık işletmelerinde görev yapan sağlık personelinin çalışmalarında motivasyon ve verimlilik ilişkisi ( Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği )
The relationship between motivation and productivity at the work of the health care personel working at health enterprises (Antalya Trainnig and Research Hospital case)
  1. Tez No: 365759
  2. Yazar: ÖZLEM TUNCAY SAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırma, sağlık çalışanlarında motivasyon ve verimlilik ilişiğini genel literatür çerçevesinde, belirli bir sağlık çalışanı kitlesini örneklem seçerek bu örneklemden elde edilen verilerin literatür bilgilerine uyumu ve uymazlığı incelenerek açıklanmaya çalışılmıştır.Sağlık çalışanları diğer sektörlerdeki çalışanlarından ayrı tutulmalıdır. Verilen hizmet, hatası kabul edilemez sonuçlar verebilmektedir. Bu sebeple sağlık görevli, motivasyon seviyesi yüksek ve son derece olgun bir organizasyon dahilinde çalışmalıdır. Motive etme ve olmanın birden çok yöntemi olmakla beraber, uygulamalardan elde edilen verilere göre, sağlık çalışanlarının motive olmasında ücretin önemi oldukça fazladır. Yeterli ücrete ulaşılması durumunda, çalışana sosyal haklar ve fikri özgürlüklerin verilmesi son derece önemli motivasyon aracı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Research, dismissed the motivation and productivity of health care workers in the framework of the general literature, the mass of the sample by selecting a specific health care data obtained from a sample of this literature by examining compliance and potential non-compliance have been explained. Health workers should be kept separate from workers in other sectors. The services provided, the error may give unacceptable results. For this reason, health officials, a high level of motivation and work within an organization should be extremely mature. Motivate and although there is more than one method, according to data obtained from the application of healthcare workers, rather than being motivated is the importance of the charge. If we reach adequate wages, employee benefits and administration of intellectual freedom is considered to be extremely important motivational tool.