Borsa şirketlerinin bilgi teknolojileri destekli risk bazlı gözetimine ilişkin bir model önerisi
An information system model for risk based supervision of companies traded on stock exchanges
  1. Tez No: 365771
  2. Yazar: DENİZ DERELİOĞLU ÖZÜTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geçtiğimiz birkaç on yıl içerisinde risk alanındaki akademik çalışmalarda artış olmuş ve risk dünyayı izlemenin yeni bir merceği durumuna gelmiştir. 1980 ve 1990'larda bazı ülkelerde ortaya çıkan, düzenleme alanındaki krizlerde yaşanan deneyimler, geleneksel olarak gözetim yapan kamu kurumlarının risk yönetim sistemlerini gözden geçirmeleri ve bu yönde düzenleme yapmaları ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bugün ülke yönetimleri, daha geniş kapsamlı karmaşık riskler ile karşı karşıyadır ve yine bugünün vatandaşları, sadece riskin sonuçlarını yönetmekle kalmayan, aynı zamanda riskler gerçekleşip felakete dönüşmeden risk beklentileri oluşturup bunları yönetebilen yönetimleri desteklemektedir. Bu doğrultuda çalışmanın ilk bölümünde çeşitli ülkelerde finansal piyasalarda gözetim ve denetim yapan otoritelerin, düzenleme ve denetim yaklaşım ve ilkeleri ile, uluslararası kabul görmüş standart ve uygulamaları ele alınmıştır. İkinci bölümde kurumsal risk yönetimi açısından genel yaklaşımlar ve finansal alanda kurumsal risk yönetimi uygulamaları konusu işlenmiştir. Son bölümde, ülkemizde bilgi teknolojileri destekli risk odaklı bir gözetim modelinin nasıl oluşturulabileceği konusunda öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent decades have witnessed a massive growth in both academic studies of risk and development of risk industry and risk has become a new lens to view the world. In 1980s and 1990s a some countries experienced a regulatory crisis where governments need to review their current systems and turn to look at new methods to manage risk. Governments face more widespread and complex risks than before and today's citizens want a government that not only manages the consequences of risk, but also anticipate and handle issues before they turn catastrophic. In our study, we analyzed the existing regulatory framework of regulatory government authorities in financial industry, focused on the enterprise risk management practices and tried to develop a conceptual framework of a risk based supervisory system in companies whose shares are publicly traded on stock exchanges.