Hastanede çalışan hemşirelerin maruz kaldıkları iş kazaları (Denizli'de bir kamu hastanesi örneği)
Job accident which nurses are exposed in the hospital ( Denizli an example of public hospitals )
- Tez No: 365770
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kaza, beklenmedik bir anda meydana gelen, kişi ve çevresine zarar veren olaydır. İş kazası ise, iş yerinde veya işin yürütülmesi sırasında meydana gelen ölüm, sakatlanma, yaralanma gibi olaylara sebebiyet veren, kişiyi bedenen veya ruhen zarara uğratan olaydır. İş kazasının oluşum şekilleri yapılan işe göre farklılık göstermektedir. Sağlık sektöründe meydana gelen hızlı değişim ve gelişimle birlikte, kullanılan tedavi yöntemleri, tanı ve tedavide kullanılan malzeme ve cihazlarda eskiye göre farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemlerinin ve kullanılan ekipmanların değişmesi ve gelişmesi, çalışanların karşılaşabileceği yeni tehlike ve riskleri beraberinde getirir. Bu tehlike ve risklerle karşılaşan çalışanlar için iş kazası kaçınılmaz hale gelmektedir. Sağlık çalışanlarının sağlığı, hizmet verecekleri toplum açısından önemlidir. Bedenen ve ruhen sağlıklı çalışanların, topluma sunulacak sağlık hizmetinin kalitesi üzerine etkisi vardır. Çalışanların, sağlıklı olabilmeleri ve sağlıklı kalabilmeleri için sağlıklı bir çalışma ortamına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Accident is an event which happens unexpected time and harms to person and his environment. Job accident is an event which happens in an office or while the work is being done, causes death, disabled and injury, damages to a person in spiritually and bodily. Happening of the job accident range according to the work. With the fast development and changing in health sector, modality and material and equipment which is used for diagnosis and treatment range according to past. Changing and developing the modality and equipment bring back new dangers and risks. Job accident is imminent for the workers who meet all these dangers and risks. The health of the health workers is important for the society that they are going to serve. Workers who are healthy in mind and badily have effects on the quality of the service that is going to serve for the society. It is in need of healthy environment to be healthy and to stand healthy of the workers.