Örgütsel çatışma nedenleri, çözüm yöntemleri ve sağlık çalışanları
Organizational conflict causes, solutions and methods for health care workers
  1. Tez No: 365772
  2. Yazar: GÖNÜL AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sağlık hizmetleri, ülkenin gelişmişlik düzeyini, belirleyen faktörlerdendir. Sağlık hizmetlerinin kalite düzeyinin yükseltilmesi, çalışanların performansına da bağlıdır. Çalışanlarının başarısı; örgütsel sorunların, anlaşmazlıkların, çatışmaların çözümüyle, huzurlu ve güvenli iş ortamının sağlanmasıyla gerçekleşir. Örgütsel çatışma nedenlerinin belirlenmesi, uygun çözüm yöntemleriyle çözümlenmesi sağlık çalışanın; zamanını, enerjisini işine harcaması sağlanacaktır. Bu düşünceyle çalışmanın amacı; genelde örgütsel çatışma türleri, nedenleri, çözüm yöntemleri, sağlık örgütlerinde görülen örgütsel çatışmalara bağlı kalınarak, özelde sağlık çalışanları açısından belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışan ve örgüt lehine çözüm yöntemleri, literatürdeki araştırmalarla desteklenerek ortaya konulmuştur. Çalışmada tarihçi metod ve kaynak taraması tekniği kullanılmıştır. Sağlık çalışanları açısından incelenen bölümlerinde; mesleki bilgi, deneyim, gözlemlere yer verilmiş ve tanık olunan olaylardan yararlanılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; örgüt, çatışma, örgütsel çatışma kavramları bilim adamlarının tanımlarına ve farklı görüşlere değinilmiş, örgütsel çatışma türleri ile etkileyen faktörler incelenmiştir. İkinci bölümde; çatışma nedenleri, etkileyen faktörler açıklanmış, son bölümde ise; çatışma analizi, çözüm yöntemleri, çalışmanın bütününde, sağlık çalışanları açısından; ayrı başlıklar altında, literatürde ki araştırmalarla desteklenerek incelenmiştir. Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde; çatışma nedenlerinden biri, diğer nedenleri etkilemekte ve birden fazla çözüm yöntemi kullanıla bilindiği gibi, bazı çatışma türünde, çatışma nedeni görünenden farklı neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Health services, the country's level of development , one of the factors that determine . Raising the level of quality of health services , it also depends on the performance of employees . The success of employees , organizational problems , disputes , conflict resolution , peaceful and safe work environment by providing occurs. Determining the causes of organizational conflict , with the appropriate solution methods to solve the health of employees , time , energy expenditure will be provided to the business . With this in mind the purpose of the study ; usually organizational conflict types, causes, solving methods, and according to organizational conflicts seen in health care organizations , in particular in terms of health care workers have tried to determine . Solution methods in favor of the employee and the organization , supported by research has been demonstrated in the literature . In the study of methods and sources historians scan technique was used . In the departments of health workers examined in terms of professional knowledge , experience, observations are given, and witnessed the incident have been utilized. The study consists of three parts. In the first chapter, organization, conflict, organizational conflict to the definition of concepts and viewpoints of scholars are mentioned, with the types of factors that affect organizational conflict are examined. In the second chapter the causes of conflict, influencing factors explained in the last section, conflict analysis, solution methods, work in the whole of the health workers in terms of; under separate headings in the literature, the research supported by were investigated. When examining the literature, one of the causes of conflict, and other causes affect more than one solution method can be used as some kind of conflict, the conflict caused by reasons different from what has been seen