Çalışanlarda stres ve başa çıkma yöntemleri
Methods of coping with stress and workers
  1. Tez No: 365777
  2. Yazar: HALİSE ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Gelişimsel süreç içerisinde bireylerin çevreleri ile dengeli ve sağlıklı ilişkiler geliştirebilmelerine yönelik yaşam becerilerinin artırılmasına ihtiyaç vardır. Bunun içinde, bireylerin özelliklerinin farkında olmaları, niteliklerini geliştirme yönünde çaba sergilemeleri, etkin problem çözme becerilerine sahip olmaları, bilinçli ve sağlıklı en uygun kararları verebilmeleri, etkili iletişim becerilerine sahip olabilmeleri, yaşam içerisinde karşılaşabilecekleri güçlükler karşısında mücadele edebilmeleri ve etkili başa çıkma tepkileri gösterebilmeleri gerekmektedir. Çalışan bireylerin özel yaşamlarından kaynaklanan stresin yanı sıra, mesleki kimlikleri, rol yükü, kişiler arası ilişkilerden kaynaklanan gerilimi, kariyer beklentisi, işyeri sorunları, yetersiz kaynak ve kurumsal katkı, rol çatışmaları ve bunun gibi birçok potansiyel stres kaynağının çalışanların sağlığını tehdit ettiği anlaşılmakta ve kurum kalitesini düşürmektedir. Bu kapsamda stres yönetilmesi gereken bir süreçtir. Bu çalışmada araştırmanın teorik altyapısını oluşturan stres ve kurumsal stres kavramları üzerinde durulmuş, stresin bireysel olarak belirtileri ve kaynakları verilmiş, stresin kurum üzerindeki etkileri incelenmiştir. Stres yönetiminin bireysel, kurumsal ve toplumsal olarak başa çıkma yöntemleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are need to improve life skills about balanced and healthy relationships with their environment in individual developmental process. For this, the individuals to be aware, demonstrate efforts towards the development of qualifications, to have an effective problem-solving skills, able to make the best informed and healthy, may have an effective communication skills, able to fight against the difficulties faced in life and must demonstrate effective coping responses. The quality of life are decrease because of private lives of individuals, as well as the stress caused by working, professional identity, role-load voltage caused by interpersonal relationships, career expectations, workplace issues, insufficient resources and corporate contributions, such as role conflict and its potential threat to the health of employees understood the source of the stress and the quality of institutions counterproductive. These reasons, stress is a process must be managed. In this study, that are subject to stress and organizational stress, symptoms and sources of stress given on an individual basis, studied the effects of stress on the institution. Individual, institutional and societal coping strategies of stress management are discussed.