Sağlık çalışanlarında obezite düzeyi değerlendirilmesi (Kırklareli örneği)
Evaluation of the level of obesity health workers (example Kirklareli)
- Tez No: 365776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tüm dünyada ve ülkemizde giderek artış gösteren obezite, vücutta yağ dokusunun normalden fazla olmasıdır. Obezite oluşumunda; çevre, yaşam tarzı, genetik gibi birçok faktör etkili olmakta ve obezite; kalp-damar hastalıkları, diabet, hipertansiyon, kanser gibi birçok kronik hastalıklara neden olabilmektedir. Çalışmamız, Kırklareli Babaeski Devlet Hastanesi ve Kırklareli Lüleburgaz Özel Medikent Hastanesi sağlık çalışanlarına uygulanmıştır. Çalışma; toplumun rol modeli olan sağlık çalışanlarının beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri gibi yaşam tarzlarının belirlenmesi ve bunun sonucunda obezite düzeylerini, obezite görülme sıklığını, risk faktörlerini belirlemek, tedavi amacıyla kullandıkları yöntemleri değerlendirmek amacıyla düzenlenmiştir. Obezite görülme sıklığını ve etkileyen faktörleri değerlendirme doğrultusunda; sağlık çalışanlarının sosyo-demografik özellikleri tespit edilmiştir. Bulgularımızda; kadın çalışanların %21,6'sının fazla kilolu, %5,6'sının obez, erkek çalışanların ise %46,4'sının fazla kilolu, %13,4'ünün obez olduğu saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının obezite açısından ilaç tedavisi boyutu yüksek, beslenme boyutu orta, cerrahi tedavi boyutu yüksek, diyet tedavisi boyutu yüksek ve egzersiz boyutu düşük düzeyde bulunmuştur. Obezite üzerinde etkili faktörler ise; cinsiyet, medeni durum, evlilik yılı, çalışma pozisyonları, çalışılan birimler, ailede obez birey bulunması olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak; obezite konusunda bilinçli ve bilgili olması gereken sağlık çalışanları da toplum gibi obezite riski altındadır. Bu nedenle sağlık çalışanlarına; obezitenin nedenleri, tedavi yöntemleri, beslenme ve fiziksel aktivitenin önemini belirten eğitimler verilmeli, bu eğitimler sonucunda edinilen davranış değişikliklerinin sağlık çalışanlarında ve toplumda yaşama geçirilmesi sağlanmalıdır. Araştırmanın benzer araştırmalara yön vereceği tahmin edilmektedir. Obezite konusunda daha kapsamlı araştırmalar yapılmalı ve önlemeye yönelik sağlığı geliştirme stratejileri planlanmalı ve uygulamaya geçilmelidir.
Özet (Çeviri)
All over the world and in our country are increasingly showing an increase in obesity, adipose tissue in the body is more than usual. The formation of obesity;many factors, such as environment, lifestyle, genetic effect, and obesity; heart-vascular diseases, diabetes, hypertension, cancer may cause as many chronic diseases. Our study, a private hospital in the State hospital and the Quezon Babaeski Justice has been applied to health workers. Study; Community role model is the physical activity levels, eating habits, health care workers, such as the determination of the levels of obesity and as a result, lifestyles, obesity incidence, risk factors, treatment, use, in order to determine the methods to evaluate. Obesity incidence and influencing factors of assessment; health care workers have been identified in the socio-demographic characteristics.Bulgularımızda; 21.6% of overweight women employees, 5.6% 46.4% of obese, male employees of overweight,% 13.4 percent were found to be obese. Health care workers in terms of the size of the drug treatment of obesity is high, the size of medium-size high-nutrition diet therapy, surgical treatment is high and the size of the size of the low level of exercise. On the effective factors of obesity; gender, marital status, year of marriage, the study found obese individuals in the family of units, positions, has been identified as. As a result; Obesity-conscious and knowledgeable should be health care workers are at risk of obesity, such as the community. For this reason, health workers; Obesity causes, methods of treatment, nutrition and physical activity as a result of this training should be given training, indicating the significance of the changes of health workers and community life of the acquired behavior should be provided. It is estimated that similar research will be the direction of the research. Obesity should be a more comprehensive research and prevention about health development strategies must be planned and should be implemented.