Hasta hakları ve hasta hakları bağlamında hemşirelik
Human rights and nursing as a part of them
- Tez No: 365781
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında; hasta hakları, hakların sınıflandırılması, insan haklarının tarihi gelişimi ve hasta hakları bağlamında hemşirelik konularından bahsedilmiştir. Hasta hakları, temel olarak insan haklarının ve değerlerinin, sağlık hizmetlerine uygulanmasını açıklamakta, dayanağını insan hakları ile temel belgelerden almaktadır. Hasta hakları uygulama alanı bulabildiği ölçüde anlam kazanmaktadır. Hemşirelik mesleği ise, sağlığı, insanı ve toplumu ilgilendiren bütün kavramların harmanlanmasından oluşan bilim ve sanat dalıdır. Hemşirelik, ayrıca, karşılık beklemeden oluşturulan davranışlarının mesleğe yansımasıdır. Bu noktada, diğer mesleklerden farklı olarak, hasta hakları ile bütünlük sağlamaktadır. Hemşirelik mesleği, hasta hakları bağlamında değerlendirilmelidir. Bu araştırma, hasta hakları ve hasta hakları bağlamında hemşireliği, açıklamaktır. Hasta haklarıyla yakından ilgili hemşirelik mesleğinde, hemşirelerin çeşitli sorumlulukları bulunmaktadır. Hastanın kendini ifade edemediği durumlarda, onu temsil etmek, hastayı savunmak, hemşirenin rolüdür. Hemşire, hastasını, hakları konusunda bilgilendirir ve bu hakları anlamasına dikkat eder. Hak ihlallerini bildirir ve hasta haklarının ihlallerini engellemeye çalışır. Hemşirelik mesleğindeki etik ilkeler, hemşirelik rolleri ve hemşirelik sorumlulukları, hasta haklarıyla birlikte değerlendirilip, aynı amaçlara hizmet eden kavramlardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is mentioned about patient's right ,classification of these rights,the historical development of human rights and the issues of nurses which are related to patient's rights. Basicly patient's rights explain applications of human rights and values of these rights to medical services they are based on human rights and main documents. Patient's rights are getting importance as they find their application field. Nursing is described as a branch of science and art which are formed by aggreagation of all issues concerning health,human and community. Nursing is also described as reflection of attitudes formed without any expectations towards patients. At this point it is different from the other jobs that it provides completion with human rights. Nursing should be evaluated in the context of patient's rights. Patient rights and patient rights cotext of this research is to describe nursing. There are several responsibilities of nurses closely related to the rights of patients in the nursing profession. In cases where the patient is unable to express himself, to represent him, the patient advocate, is the nurse's role. Nurses provide information to patients about their rights and pay attention to understand these rights. Report violations and attempts to prevent violations of patients' rights. Ethical principles in the nursing profession, nursing, nursing roles and responsibilities, are concepts that serve the same purpose with rights of patients evaluated.