Sağlık kurumlarında çalışan güvenliği
Health care employee safety
  1. Tez No: 365782
  2. Yazar: TÜRKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın konusunu“Sağlık Kurumlarında Çalışan Güvenliği”konusu detaylı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sağlık Kurumlarında Çalışan Güvenliğinin önemi ve gelişimi hakkında analiz işlemi yapılırken güncel kaynaklardan yararlanmaya azami dikkat edilmiştir. Ülkemizde sunulan sağlık hizmetlerinin, her geçen gün ilerleyen teknoloji kullanımı, alt yapı gelişimi, insan gücü kapasitesi ve niteliği anlamında gelişmiş batı ülkelerini aratmayacak şekilde hatta birçok alanda da örnek olacak şekilde geliştirilmektedir. Bu çalışmada Sağlık Bakanlığının sağlık politikasına uyumlu ve geliştirilmeye çalışılan sağlık hizmetlerine paralel olarak Sağlık Kurumlarında Çalışan Güvenliği konusunun kendi çalıştığımız kurum olan Konya Numune Hastanesi de baz alınarak mesleki deneyimlerin aktarılması, karşılaştırılması şeklinde olacaktır. Çalışma koşulları esnasındaki riskler ve tehlikelerin belirlenip gerekli tedbirleri alarak, oluşabilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçmek temel amaç olmalıdır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenildiği takdirde, ortaya çıkacak hem maddi hem manevi kayıpların önüne geçilmesinde, ülke ve toplum için önemli bir kazanç sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Health Care Employee Safety”issue will be analyzed in detail. Care must be taken when performing this analysis, the maximum benefit from current sources. The quality of health services in our country every day, the use of the latest technology, infrastructure development, human resources in terms of capacity and quality in many areas, even in the developed western countries will be an example in a style reminiscent development. In this study, the main objective of the Ministry of Health in accordance with the Employee Safety in Health Care professional based on our experience in the transfer of the institution in the form of their work will be. The main objective should be identifying the working conditions and hazards during the risk taking necessary measures, which may occur to prevent accidents at work and occupational diseases. Work accidents and occupational diseases will arise if the saved due both material and moral losses avoided in the country and will provide a significant gain for society.