Türkiye'de yayınlanan 1980 sonrası reklam sloganlarında duygusal pazarlama
Emotional marketing in advertising slogans published in Turkey after 1980
- Tez No: 365789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, reklam sloganlarının ve reklam metinlerinin toplumun ekonomik koşullarına ve kültürel değerlerine bağlı olarak değişebileceğini belirtmek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle 1980 yılı öncesi ve 1980 yılı sonrası gazetelerde yayınlanmış olan reklam sloganları ve reklam metinleri analiz edilmiştir. Bunun sonucunda, 1980 yılı öncesinde yayınlanan reklam sloganlarının ürün ve marka odaklı olduğu ve hedef kitlesine rasyonel vaatlerde bulundukları görülmüştür. Fakat 1980'lerdeki ekonomik koşulların ve kültürel değerlerin değişmeye başlamasıyla beraber, 1980 yılından sonra yayınlanan reklam sloganları da değişmiştir. Bu değişimin sonucunda, 1980 sonrasında yayınlanan sloganların duygusal faydalara yer verdiği ve hedef kitlesine duygusal vaatlerde bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to demonstrate that the advertising slogans and advertising copies could be affected by the economic conditions and cultural values of the society. To show this point, firstly advertising slogans and advertising copies were analyzed based on the publications on the newspapers before and after 1980. It was observed that the advertising slogans published before 1980 were product and brand focused and they made rational promises to their target markets. However, with changes in economic conditions and cultural values of society during the 1980's, the advertising slogans published after 1980 had also transformed. In consequence of these changes, it was established that the advertising slogans published after 1980 displayed emotional benefits and they had emotional promises to their target markets.