Sağlık hizmetlerinde fiili işleyiş ve tam gün yasası
The current operational processes in health care services and the full-day law
  1. Tez No: 365790
  2. Yazar: PERİHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ülkemizde Cumhuriyetten günümüze kadar sağlık insangücü politikaları geliştirilmiştir. Bunlardan bir kısmı günümüze kadar uygulana gelmiş bir kısmı da başarısız bulunarak yerini yeni uygulamalara bırakmıştır. Hekimlerin hemşirelerin ve diğer yardımcı personelin çalışma koşullarında ve hizmet sunumunda birçok değişikliklere ne-den olan bu politikalardan biri de Sağlıkta Dönüşüm Projesidir. 2003 yılında uygula-maya konan bu projeyle Bağ kur, SSK ve Emekli Sandığı kurumları birleştirilmiştir. I. basamak sağlık hizmetlerinde sağlık ocaklarıyla yapılan sunum yerini Aile hekimliğine bırakmıştır. Son olarak da Sağlıkta Dönüşüm Programının bir bileşeni olan“Tam Gün”çalışma sistemi uygulamaya konulmuştur. Yasanın uygulanması ile kamu sağlık hizmetlerinin kalitesinin artacağı, bununla birlikte kamudan özele hekim göçü olması nedeniyle niceliksel olarak hizmet sunumunun etkileneceği kabul edilmektedir. He-kimler tam gün çalışan hekimlere ödenecek ücretlerin kaynağını ve miktarını açık bulmamakta, özlük haklarında bir iyileşme olacağına katılmamaktadırlar. Yarı zamanlı çalışma sisteminin eğitimi olumsuz etkilediği, yasa ile üniversitelerde bilimsel gelişimin artacağı kabul görmekle birlikte özel sektöre geçişler ve performans ağırlıklı çalışma nedeniyle eğitimin kalitesinin olumsuz etkileneceği de ifade edilmektedir. Sonuç olarak hekimler bu şekliyle yasanın uygulanması halinde çalışma koşullarında ve özlük haklarında kalıcı bir iyileşme sağlanamayacağını ifade etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Operation of health service and full time law manpower policies are developed from republic until today in our country. Some part of them carry out until today, however some part of them has been unsuccessfully and they are replaced by new policies. One of these policies is transformation of health programme which cause many change, in working condition of nurses, doctors and helpfully staff member, with this Project free institutions, names are Bagkur, SSK and Emekli Sandıgı are combined in 2003. Primary health care services is performed by family medicine instead of cottage hospital. The working conditions of physicians in Turkey were changed a lot of times for maintaining the health manpower development. Finally, as a part of Health Transformation Program,“full time”working of physicians was added to agenda of government. Physicians believe that the new law will increase the quality of health services. Nevertheless, they believe that the migration of physicians from public sector and university to private sector will affect the quality and quantity of health services. They believe that the amount and source of the money for fulltime working is not clear, and they don't believe that the working conditions will be better. They are agreeing that the part time working decreases the quality of medical education in medical schools and new law will increase the scientific workings in university. But they also believe that the migration of physicians from university to private sector and working for only performance point will decrease the quality of medical education.