Beni Yanına Al Anne
Take Me To Your Side Mom
- Tez No: 365791
- Danışmanlar: DOÇ. SELMA KÖKSAL ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
“Beni Yanına Al Anne”adlı kısa film projemizde, bireyin kendini oluştururken, psikolojisinin, yakınlarından, çevresinden ve toplumdan etkilenmesi ve bu etkilerin kişiliğin oluşumundaki yansımaları konu edinilmiştir. Filmimizin kahramanı olan orta yaşlı kadının kişilik bozukluğu, baskın kişilik yapısındaki“anne”figürünün bu bozukluğa neden olan katı, sevgisiz tutumu, üst ben ve alt bendeki sonlanmaz savaş, güç ve iktidarın katı kullanımının bireyler üzerindeki olumsuz etkisi, gerçeküstü ögeler taşıyan deneysel bir film diliyle aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The short movie called“'Take Me To Your Side Mom”is about the development of personality under the influence of individuals close entourage, his psychology, the society and the reflections of these influences on the individual. The hero (protagonist) of this short movie is middle aged women who has personality disorder and the“mother”figure in her dominant personality comes out by strict , loveless behaviors and the war between her alter and super ego. Regarding to this behaviors the negative reaults of the use of power on individuals are transferred by the film language with experimental elements.