Bilgi ekonomisinde işle bütünleşme ve örgütsel bağlılık: İstanbul İli vakıf üniversitesinde bir çalışma
The relationship between employee engagement and organizational commitment in knowledge economy: a study in a foundation university in İstanbul
  1. Tez No: 365792
  2. Yazar: ELİF ÖNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans tezinde işle bütünleşme ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin, bilgi ekonomisinin gelişimini ve kalkınmasını sağlayan yüksek eğitim sektörüne hizmet eden bilgi işçilerinin yani akademisyenlerin üzerinde yapılan bir çalışma ile araştırılması hedeflenmiştir. Bilgi ekonomisine ivme kazandıran üniversitelerde çalışanların, değişen iş yaşamı ve örgütsel yapı gibi iç ve dış çevre etkileri altındaki eğilimleri özellikle işle bütünleşme ve örgütsel bağlılık gibi konularda artan bir ilgiye neden olmakla beraber bu iki kavram arasındaki ilişkinin araştırılması geniş bir araştırma sahasına henüz nüfus etmemiştir. Araştırma maksadıysa daha önceden yazın dünyasında kullanılan iki ölçek İstanbul ilinde bir vakıf üniversitesinde tam zamanlı akademisyenler üzerinde uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda işle bütünleşme ve örgütsel bağlılık kavramları arasında pozitif bir ilişkinin varlığı saptanmış, bulgular ışığında araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem yöneticiler hem de akademisyenler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis is to explore the relationship between employee engagement and organizational commitment through the knowledge workers of higher education sector who provides acceleration to knowledge economy. Although universities work as a knowledge engine for economy, changing characteristics of business environment and organizational structure caused rising interest in concepts such as employee engagement and organizational commitment, the relationship between the two have not found a common research area yet. In order to determine the relationship between employee engagement and commitment, existing scales were applied on academicians of a foundation university in Istanbul. In consequence of the study, a positive correlation was raised between employee engagement and organizational commitment. With the assistance of evidence provided by the research, findings were discussed and suggestions were presented for both managers and academicians.