Stres kaynakları,sonuçları ve stresle mücadele
Sources of stress,the results and the fight against stress
  1. Tez No: 365793
  2. Yazar: MURAT İLGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son yıllarda bireyler çeşitli nedenlerden dolayı, stres yaşamaktadırlar. Bireyler günlük yaşantılarında, sıkça stresle karşılaşmaktadırlar. Bu bağlamda, strese neden olan etkenler, bireyin kendisinden, bulunduğu çalışma ortamından ve çevresinden kaynaklanmaktadır. Oluşan bu durum, bireysel ve örgütsel sonuçları meydana getirmektedir. Oluşabilecek bu sonuçları ortadan kaldırmak veya etkisini azaltmak bakımından stresin etkili bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Sağlık mesleği kendine özgü özellikler sergilemesi nedeniyle, stres açısından, incelenmesi gereken bir alandır. Sağlık çalışanları görevleri nedeniyle, sorunlu insanlarla ilgilenmektedirler. Bu durum sağlık çalışanı için, daha stresli ortamlar oluşturmaktadır. Bu nedenle sağlık çalışanlarında, stresin incelenmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanlarında stres düzeyine bağlı olarak, çeşitli hastalıklar ortaya çıkarak, çalışma ortamındaki verimliliği azaltmaktadır. Bu nedenle, stresle mücadele zorunluluk sınırları içerisine girmektedir. Stresin günümüzdeki önemini daha da arttırarak her zaman gündemde kalacağı tartışılmazdır. Kişiler ve örgütler, problem oluştuktan sonra değil, daha en başında önleyici hizmet verme yoluyla stresle mücadelesini yapmak zorundadır. Bu nedenle, sorun oluşturan kaynağın strese, oluşan stresin de yeni stres etkenlerine neden olduğu kısır döngü yerine, alınacak birtakım önleyici tedbirlerle stres oluşumunun önlenmesi veya zararlı etkilerinin en düşük düzeyde tutulması sağlanılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years individuals for various reasons, are subject to stress. Individuals in everyday situations are often faced with stress. In this context, the factors that cause stress to the individual itself, which stems from the work environment and the surrounding area. This situation occurs, constitute individual and organizational results. These results may occur to eliminate or reduce the effect of stress in terms are to be managed effectively. Due to the unique characteristics of the healthcare profession to demonstrate, in terms of stress, is an area that should be examined. Health workers tasks, because people are interested in the problem. This case for health care workers, are more stressful environments. Thus, healthcare professionals, stress must be examined. Depending on the level of stress in health care workers, giving rise to various diseases, reduces productivity in the work environment. Therefore, anti-stress, is included within the boundaries of necessity. Stress the importance of further increasing the current will always remain on the agenda is indisputable. People and organizations, problems after they occur, but not more preventive services by the beginning of the struggle has to do with stress. Therefore, problems originating sources to stress, the stress of the new stressors to cause said vicious cycle, instead taken place preventive measures stress inhibiting formation or detrimental effects minimal retention can be achieved.