Örgüt kültürü ve sağlık çalışanları
Organisational culture and health care personnel
- Tez No: 365794
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletmelerin amacı, kar getiren üretim faaliyetlerini sürdürmektir. Sağlık hizmetlerinin amacı ise etkin, verimli ve kaliteli bir hizmet sunmaktır. Sağlık işletmeleri hizmet üretimi yapılan kamu kurumlarıdır. Bu anlamda mal üretimi yapılan işletmeler gibi üretim yapısına sahip değildir. Örgüt kültürü, işletme ve kurumların başarıya ulaşmasını sağlayan, yönetici ve çalışan davranışlarını kontrol altına alan, gerektiğinde davranışları güdüleyen önemli bir özelliğe sahip olmasına rağmen ülkemizde performansa dayalı ödeme sistemi ile hekim dışı sağlık çalışanlarının güdülenmediği görülmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı örgüt kültürünü sağlık çalışanlarında araştırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, örgüt kültürü kavramsal özelikleriyle birlikte geniş olarak ele alınmıştır. Bölüm sonunda bir kamu hizmeti olan sağlık hizmetlerinin yapısı ve çalışma usulleri örgüt kültürü açısından incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde örgüt kültürünün benzer kavramlarla ilişkisi ve sağlık çalışanlarında iletişim konusu kapsamlı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın tamamında tarihçi metod ve kaynak taraması yöntemi kullanılarak, ilgili bölümlerde mesleki bilgi, deneyim ve gözlemlerden yararlanılarak teorik bir çalışma yapılmıştır. Örgüt kültürü ve sağlık çalışanları konusunda yeterli çalışmaya ulaşılamadığından, konunun belirsizliği devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the business enterprises is to sustain the production activities which yield a profit. As for health service, it is to provide efficient, fruitful and high quality service. Health enterprises are public institutes which produce and provide services. In this sense, they do not have a manufacturing structure as the business enterprises producing goods do. In spite of the fact that organizational culture has an important feature to lead the enterprises and institutions to success, to bring the conduct of the directors and the personnel under control, and when necessary to motivate their behaviours, it is seen that the 'health care personnel excluding medical doctors' are not motivated via performance-based salary system in our country. Within this scope, the aim of this study is to search the organisational culture in the health care service personnel. In the first section of the study, the organisational culture along with the conceptual properties are dealt with broadly. In the end of the section, the structure and working principles of the health care service, which is a public service, are analysed in terms of organisational culture. In the second section of the study, the relation of the organisational culture with similar concepts and communication in the health care service personnel are dealt with thoroughly. In whole of the study, by using historical method and literature review method, a theoretic study has been made utilising the professional knowledge, experience and observations in the relevant sections. Because it is not attainable to a sufficient study on the organisational culture and health care personnel, uncertainty of the subject is ongoing.