Predicting innovative team climate: The role of organizational culture
Örgüt kültürlerinin takımların iklimleri üzerindeki rolü
- Tez No: 102266
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KEPİR SİNANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
VI ÖZET 2000'li yıllara girdiğimiz şu günlerde, endüstride hızlı bir değişim gözlenmekte. Örgütlerin değişime adapte olabilmeleri için takım çalışmalarına destek veren, farklı, güçlü ve kendilerine özgü kültürlerim yaratmaları kaçınılmaz. Ancak takım çalışmaları ile örgüt kültürleri arasındaki ilişkileri konu alan araştırmalar incelendiğinde bunların sayıca oldukça az olduğu görülüyor. Bu nedenle bu araştırmada örgüt kültürleri ile takımların iklimleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlandı. Takım iklimi daha önce Türkçe'ye adaptasyonu tamamlanmış olan Takım İklimi Envanteri; örgüt kültürü ise araştırma kapsamında tercümesi ve adaptasyonu yapılan Örgüt Kültürü Envanteri ile ölçülmektedir. Örneklem grubu, iki firmanın toplam 110 çalışanından oluşmaktadır. Firmalar Türk-yabancı ortaklığı birer organizasyon olup; biri çabuk tüketilen mallar sektöründe, diğeri ise sağlık ürünleri sektöründe hizmet vermektedir. Yapılan istatistik! analizler sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda örgüt kültürü ile takımların iklimi arasında bazı ilişkilerin var olduğu tespit edilmiştir: Örgüt Kültürü Envanteri'nin örgüt içi iletişim, örgüt içi ilişkiler ve örgütsel değişim boyutlarının, Takım İklimi Envanteri'nin iletişim-yenilik boyutu ile ilintili olduğu saptanmıştır. Örgütsel değişim boyutunun ayrıca Takım İklimi Envanteri'nin amaçlar ve çalışma tarzı boyutlarım da etkilediği anlaşılmıştır. Örgüt içi İlişkilerin ise takımların çalışma tarzını etkilediği bulunmuştur. Yapılan regresyon analizi örgüt kültürünün yenilikçi takım ikliminin değişkenliğinin % 62'sini açıkladığım göstermiştir. Son olarak ise araştırmada yer alan iki firmanın çalışanları arasında Takım İklimi Envanteri'ne verdikleri cevaplar açısından belirgin bir farklılık görülürken Örgüt Kültürü Envanteri'ne verdikleri cevaplar açısından önemli bir fark tespit edilememiştir mm^Cu^,.,,,.,_.",,_.,ıW Mswmmmm mmmsâ
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT At the beginning of the new century, a rapid change in the industry can be observed. For companies to adopt to the changes a formation of a strong and distinct culture, which support team-based efforts, is urgent. The scarce number of studies dealing with teamwork which include organizational (corporate) culture as an explanatory variable led the present study to preserve the aim of investigating the relationship between team climate and corporate culture. For that purpose the Organizational Culture Survey (OCS) (Harris and Moran,1993) was translated and adopted to Turkish and employed with the Team Climate Inventory (TCI) (Anderson and West, 1994) in this study. 110 employees from two companies, one operating in fast-moving consumer goods sector and the other in hospital goods sector served as the sample group. The overall results of the study showed that there was significant relation between organizational culture and team climate. Especially, organizational communication, organizational relations, and organizational changes, which were subscales of OCS, seemed to be related to the type of communication in teams. Organizational relations and organizational changes affected the objectives subscale of TCI; and the task style of the teams seemed to be related to organizational changes subscale of OCS. Moreover, it was found that corporate culture accounted for 62% of the variance in innovativeness of team climate. The subjects of two companies employed showed significant differences in terms of the type of team climate; but were similar in terms of organizational culture.