Çalışanlarda örgütsel vatandaşlık davranışı ve motivasyonun işten ayrılma niyetine ve iş tatminine etkileri ve bir araştırma
Effects of organizational citizienship behaviour and motivation on intention to leave and job satisfaction
  1. Tez No: 365795
  2. Yazar: DİLARA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel vatandaşlık davranışı (sivil erdem, diğergamlık, nezaket, centilmenlik, vicdanlılık) ve motivasyonun (içsel motivasyon, dışsal motivasyon) işten ayrılma niyeti ve iş tatmini üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada öncelikle teorik bilgilere daha sonra ise ampirik çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Ampirik çalışma, İstanbul'un çeşitli ofislerinde çalışan 140 mimarı kapsamaktadır. Anket soruları, demografik özelliklere ilişkin sorulardan ve ÖVD, motivasyon, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini ölçeklerinden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS IBM 20.0 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, ÖVD alt boyutlarından sivil erdem, centilmenlik ve nezaket ile işten ayrılma niyeti arasında ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında, sivil erdem ve centilmenlik ile iş tatmini arasında da anlamlı ilişkinin olduğu bulgular arasındadır. Motivasyon alt düzeylerinin işten ayrılma niyeti üzerinde etkisinin olmaması ise araştırmanın dikkat çeken bulgularındandır. Motivasyon düzeyleri ile iş tatmini arasında anlamlı bir ilişkinin bulunması araştırma sonuçlarındandır. Son olarak, işten ayrılma niyeti ve iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how the organizational citizenship behavior (civic virtue, altruism, courtesy, sportmanship and conscientiousness) and motivation (intrinsic motivation and extrinsic motivation) affect intention to quit and job satisfaction of employees. In the first part of the thesis, theoretical foundations and literature background were introduced. In the second part, results of the empirical study and discussion was given. The empirical study embraces of 140 architects in the architectural offices around Istanbul. Survey questions include items about demographic characteristics, organizational citizenship behavior, motivation, intention to leave and job satisfaction. The survey results obtained from the field study have been processed via SPSS IBM 20.0 software program. Findings indicate that there is relationship between the subscales of organizational citizenship behaviors which are civic virtue, conscientiousness and courtesy and intention of leave. Furthermore, there has been found significant relationship between civic virtue and conscientiousness and job satisfaction. However, not having any correlation between subscales of motivation and intention to leave is considered to be another important result of the research. Findings reveal that there is significant association between intrinsic and extrinsic motivation and job satisfaction Finally, there has been found significant relationship between intention to leave and job satisfaction.