Değişim mühendisliği, nepotizm ve mobbingin çalışan performansı üzerindeki etkisi
Reengineering, nepotism and mobbing impact on employee performance
  1. Tez No: 365796
  2. Yazar: MERVE EKMEKCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans tezinde anket çalışmasına dayalı olarak seçilen bazı finans kuruluşlarındaki örneklem grupları esas alınmak suretiyle değişim mühendisliğinin, nepotizmin ve mobbingin çalışan performansına ne ölçüde etki ettiğinin araştırılması hedef alınmıştır. Literatürde mobbing ve çalışan performansını etkileyen unsurlar ile ilgili yapılan araştırma sayısı çok fazladır. Değişim mühendisliği ve nepotizm konuları ise yakın geçmişte araştırılmaya başlanmış ve üzerine yapılan araştırmaların arttığı, popülerlik kazanan konulardır. Ancak literatürde değişim mühendisliği, nepotizm ve mobbingin çalışan performansını aynı anda ölçümlemeye çalışan çalışmalar bulunmamaktadır. Bu amaçla, çalışma konusu olarak belirlenen değişim mühendisliği, mobbing ve nepotizmin çalışan performansı üzerindeki etkisinin sonuçlarını görebilmek için 58 sorudan ve 4 bölümden oluşan, 7'li Likert tutum ölçeğinin kullanıldığı bir anket hazırlanmıştır. Anket özel finans kuruluşlarında çalışan 204 çalışana uygulanmıştır. Analiz sonuçlarında özellikle şirketin anahtar özellikleri ve örgütün yapısal karakterinin çalışan performansı üzerinde doğrudan ve olumlu yönde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Diğer bağımsız değişkenlerin çalışan performansı üzerinde herhangi bir etkisine rastlanmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda araştırmanın sonuçları tartışılmış, hem akademisyenlere hem de yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis, we target to evaluate the effects of nepotism, mobbing and reengineering on employees' working performances based on sample surveys of selected some finance organizations. In literature, there are lots of considerable researches related factors which effects employees working performances and mobbing. On the other hand reengineering and nepotism became more popular current and the research are increasing day by day. However we have not witness the research which evaluates the effects of reengineering, nepotism and employees' working performances at the same time. To see the consequences of reengineering, nepotism and employees' working performances study, survey which contains 58 questions, 4 chapters and 7 Likert attitude scales has been prepared. Survey have been applied to 204 employees working in private financial organizations. In results of survey, we observe the positive and direct influences of organizations' key features and structure on employees' working performances. Other independent variables were found to have no effects on employees' working performances. The results of research have been discussed in the direction of survey results and some suggestion have been made to academicians and managers.