Sağlık alanında hizmet alanların kalite yönetimi ve kurum kimliği algıları: Bursa Şevket Yılmaz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi yatarak tedavi hizmeti alan hastalar örneği
Patients' perceptions of quality management and corporate identity of healthcare organisations: a sample from Bursa Şevket Yılmaz Education and Research Hospital
  1. Tez No: 365800
  2. Yazar: EMİNE SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Varoluş amacı kar elde etmek ve süreklilik olan kurumlar, toplumda kabul görmek ve rakiplerinden farklı olmak için kendilerine ayrı bir kimlik oluşturma yoluna gitmişlerdir. Bu aşamada, toplam kalite yönetimi, kurumsal kimlik ve imaj oluşumu gündeme gelmiştir. Kurum kimliği oluşturmada kalitenin önemli bir yeri vardır. Hastanelerin de güçlü bir rekabet avantajına sahip olabilmeleri için, güçlü bir“kurum kimliği”ne sahip olmaları gerekmektedir. Bu çalışmada kalite yönetiminin kurum kimliği ve imajı üzerine etkisi araştırılmıştır. Kurumsal kalitenin, kurum kimliğinin ve kurum imajının etkileşimi bir eğitim ve araştırma hastanesinde incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; hastane yönetim sisteminde kurum kimliğinin ve kalite kültürünün birbirlerini tamamlayıcı unsurlar olduğu görülmüştür. Kalite kültürü, kurum kimliğinin bir parçası olduğunda olumlu kurum imajının elde edilebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
An organisation needs to establish and maintain a corporate identity in order to be appreciated by the public and to show itself different from other rival organisations. Institutions aim at making profit and being permanent, and it is impossible for them to attain these goals without considering total quality management, corporate identity and corporate image. Hospitals should also have a distinct corporate identity so as to enter into rivalry with other such kinds of healthcare organisations. Quality management has a vital role on the establishment and maintenance of a corporate identity. With this in mind, the aim of this study is to investigate the effect of the quality management on corporate identity and image in healthcare organisations. The study was conducted in an education and research hospital in Turkey. The research findings demonstrated that corporate identity and organisational culture are complementary factors in a hospital management system, and that positive corporate image of a hospital can be built when quality culture is regarded as an essential part of a corporate identity.