Sağlık Bakanlığı kamu hastanelerinde performansa dayalı ek ödeme sisteminin sağlık personelinin motivasyon ve hizmet kalitesine olan etkisinin Bursa örneğinde incelenmesi
The discription in Bursa sample of the ministry of health public hospital additional payment system performance and effects on health personel motivation quality of the effect
  1. Tez No: 365801
  2. Yazar: ERTUĞRUL BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Performansa dayalı ek ödeme Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen hizmet sunum şartları ve kriterler dikkate alınmak suretiyle, çalışan personele yönetmelikle belirlenen esaslar çerçevesinde dağıtılır. Bu sistemde sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, kaliteli ve verimli hizmet sunumunun teşvik edilmesinin sağlanması amaçlanır. Sağlık kurumunun döner sermaye gelirlerinden yapılacak olan ek ödemenin oran, usul ve esaslarının belirlendiği bir sistemdir. Araştırmanın amacı Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde uygulanmakta olan performansa dayalı ek ödeme sisteminin hastane hizmet kalitesine olan etkilerini çalışanların perspektifiyle ortaya koymaktır. Bu konuyla ilgili öncelikle literatür araştırması yapılarak; performans, performans değerlendirme, performans değerlendirme ücret ilişkisi, sağlık hizmetlerinde performans ölçümü, Sağlık Bakanlığı performansa dayalı ek ödeme sistemi, kalite kavramı ve sağlık hizmetlerinde kalite konuları incelenmiştir. Araştırmada örneklem seçilmeyip tüm evrene ulaşılması hedeflenmiştir. Tespit edilen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Performance based supplementory payment system in which conditions and criteria are determined by Ministry of health is distributed to the staff based on principals identified by legislations. The aim of this system is to ameliorate the healthcare and to promote qualified and productive labor offer. Performance based supplementory payment system is a system where the proportion, order and principles of the payments' of health institute' s revolving capital is determined. The objective of the study is to put forth the effects of the performance based additional pay system on the quality of hospital services from the healthcare workers' perspective. Beforehand, literature studies regarding performance, performance evaluation, performance based additional pay system of the Ministry of Health, quality and health services quality were conducted. The questionnaire was conducted as a face to face interview. Suggestions regarding these findings have been presented.