Sağlık kurumlarında insan kaynakları yönetimi ve eğitim-geliştirme faaliyetleri
Health institutions, human resources management and training and development activities
  1. Tez No: 365819
  2. Yazar: HÜMEYRA KEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çağımızda yaşanan hızlı teknolojik, sosyolojik, ekonomik değişim ve gelişmeler, toplumsal hayatı etkilemekte ve toplumun ihtiyaç ve beklentilerini arttırmaktadır. Bu nedenle, özellikle sağlık kurumları gibi hizmet organizasyonları, yaşanan gelişmelere uyum sağlayıp, başarılı olabilmek için, sahip oldukları insan kaynağını daha çok önemsemekte ve insan kaynakları yönetimi ve İKY' nin en önemli uygulamalarından birisi olan eğitim-geliştirme faaliyetlerini insan kaynaklarına yapılan en büyük yatırım olarak kabul etmektedirler. Karmaşık bir organizasyon olan sağlık kurumlarında uygulanan İKY ile bu karmaşıklığın düzenlenmesi sağlanmakta, uygulanan eğitim-geliştirme faaliyetleri ile de çalışanların bilgi, beceri ve motivasyonlarında artış sağlanmaktadır. Bu çalışmada, İKY kavramı, uygulamaları ve bu uygulamalar içerisinde en önemlilerinden olan eğitim-geliştirmenin, sağlık kurumlarındaki yansımaları literatür taraması ve kişisel deneyimler ile açıklanmıştır. Sağlık kurumlarında İKY' ne bağlı eğitim-geliştirme faaliyetleri incelenirken, özellikle, eğitim-geliştirmenin temel boyutları, sağlık kurumlarında eğitim-geliştirme süreci ve eğitim-geliştirmenin sağlık kurumlarına sağladığı faydalar örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our age of rapid technological, sociological, economic, and social life change and developments affecting increases the needs and expectations of society. Therefore, services such as organizations, particularly health institutions adapted to developments, in order to be successful, they have more sensitive to human resources and human resource management and is one of the most important applications of HRM training-development activities as the largest investment made to human resources works. Implemented a complex organization of health institutions is provided to organize this complexity with HRM, applied training and development activities also increased in knowledge, skills and motivation of employees is provided. In this study, the concept of HRM practices and these practices are of the most important training and development within the health institutions, a literature review and personal experiences and reflections is described. Health institutions depending on what training and development activities in HRM while examining, in particular, the training and development of health institutions in the basic sizes, training-development process and training-development benefits of health institutions are described with examples.