Gecenin melankolik ortakları
Melancholical partners of the night
- Tez No: 365820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİS ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Gecenin Melankolik Ortakları adlı kısa film projesinde; ana karakter Burak'la beraber çevresindeki karakterler vasıtasıyla gecenin karanlığında meydana gelen gizemli olaylar izleyiciye aktarılmaya çalışılmıştır. Gecenin karanlığı, insanın melankolik bir ruh haline girip, olayları; varoluş sebebini ve yaşama amaçlarını sorgulamasına sebep olur. Filmdeki karakterler; melankolik ve sorunlu ruh hallerine yakın çevrelerini ya da ailelerini değil; geceyi ortak etmişlerdir; gecenin onları girdabına alıp boğacağını hesaba katmayarak... Hırsla yükselmeyi değil; adeta daha da karanlığa saplanıp dibe batmayı amaç edinmiş görünmektedirler. Daha çok geceleri gömüldükleri karanlık olaylar sıradandır, ancak olayların işleyişi sıra dışıdır. Burak, bir müşterisi tarafından öldürülen hayat kadını olan annesinin bu yaşam biçiminden dolayı hayat kadınlarından nefret etmektedir. Bir gece, hayat kadını Asu ile ilişki yaşar. Sadist fantezilerinden dolayı, ilişkiden sonra kadını öldürdüğünü zanneder. Bu sanrı o kadar ileri boyuta ulaşır ki, katil olduğunu düşünür. Fakat, aynı kadın başka bir insan tarafından öldürülür.
Özet (Çeviri)
In the short film project called Melancholical Partners of the Night; mysterious events have been in the dark of the night attempted to be transferred to the audience via main character Burak and his friends. The darkness of the night, enter into a melancholic soul of human events; existence causes and reasons to question their purpose in life. The characters in the film; have melancholic and troubled moods and they don't partner their neighborhoods or their families to their melancholic mood; night by include them to swirl but they don't pay attention. The characters' aims aren't increase of the life; their aims are caught in a dark and live lots of bad events. The events which lived on the darkness of the night are ordinary but, representations of events are extraordinary. One night, Burak and Asu who is a prostitute lived relationship with eachother. Burak suppose that, he killed Asu after the relationship because he's sadistic fantasies. This delusion so forth dimension reached that he thinks the killer. Then; Asu killed by another man.